Praca na emeryturze. Konieczność czy wybór? Tego chcą Polacy

Czy Polacy chcą pracować na emeryturze? Dla wielu praca po osiągnięciu odpowiedniego wieku jest nie tylko wyborem, ale koniecznością. Choć liczna grupa ankietowanych przez OLX podkreśla znaczenie pracy dla samorealizacji, utrzymania kondycji. Czego jednak silversi chcą od pracodawców? Elastyczności.

Rynek pracy będzie się zmieniał pod względem wieku (Licencjodawca, LinkedIn Sales Navigator)

Wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia osoby zbliżające się do wieku emerytalnego stają przed wyborem. Czy kontynuować pracę, czy przejść na emeryturę? Z badania przeprowadzonego przez OLX wynika, że perspektywa całkowitego zaniechania aktywności zawodowej na emeryturze jest atrakcyjna dla mniejszości.

Według badania przeprowadzonego przez OLX, 66 proc. respondentów planuje kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Z tej grupy, 50 proc. wyraziło chęć pracy w niepełnym wymiarze godzin po przejściu na emeryturę, a 16 proc. zamierza odroczyć przejście na emeryturę. 15 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji co do swojej aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast 19 proc. respondentów deklaruje, że nie planuje pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego.”

Motywacje silversów, którzy chcą pracować

Wyraźnie widoczną w badaniach potrzebę pracy – w wieku przedemerytalnym i później – można przypisać przyrastającej długości życia. Ale i obawom dotyczącym stabilności systemu emerytalnego. W rezultacie, bez względu na motywację, wiele osób decyduje się na pracę po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Szczegóły motywacji znamy dzięki badaniu OLX. 51 proc. ankietowanych chce zarabiać, by zwiększyć emeryturę w przyszłości lub do niej dorobić. Motywacja finansowa nie jest jedyna. Bardzo duży wynik – aż 43 proc. – osiągnęły odpowiedzi „chcę być wśród ludzi” (43 proc.) oraz „lubię swoją pracę” (33 proc.). 32 proc. ankietowanych nie chce się nudzić w domu, a 29 proc. mówi wprost, że siły i zdrowie pozwalają im, by pracować.

Wśród osób, które już osiągnęły wiek emerytalny, a nadal pracują (28 proc. badanych), także dominują aspekty finansowe (49 proc. odpowiedzi). Ale już na drugim miejscu znalazł się argument „Praca dodaje mi energii, chęci do życia, wyjścia z domu (44 proc. odpowiedzi) – czytamy w analizie OLX.

Silversi chcą elastyczności

Odpowiedź na pytanie o to, czy Polacy chcą pracować na emeryturze może być jeszce inna. Chodzi o kwestię elastyczności. Na pytanie o to „jakiej pracy szukasz” 19 proc. ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „Niepełny wymiar czasu pracy”. 15 proc. wskazało na „Dogodne godziny pracy”, a 13 proc. na „Godziwe/odpowiednie wynagrodzenie”.

Elastyczność dotyczy też formy zatrudnienia. Najwięcej, bo 50 proc. ankietowanych oczekuje „niecałego etatu”, 29 proc. etatu, a 20 proc. jest gotowych na umowę cywilno-prawną.

Pracodawcy powinni więc wiedzieć, że zmiany demograficzne prędzej czy później zmuszą rynek pracy do dostosowania się do oczekiwań „silversów”. Obecnie jedna czwarta Polaków jest w wieku poprodukcyjnym, a wkrótce będzie to jedna trzecia społeczeństwa.

Z punktu widzenia pracodawców i systemu ubezpieczeń społecznych, kluczowe jest zachęcenie jak największej grupy „silversów” do utrzymania aktywności zawodowej. To oznacza nie tylko coraz częstsze oferowanie im elastycznych form zatrudnienia, ale także tworzenie przyjaznego środowiska pracy, które doceni ich bogate doświadczenie, jednocześnie umożliwiając zrozumienie ich obaw i ułatwiając adaptację do dynamicznie zmieniających się warunków.

Z powyższych danych wynika jedno. Pracodawcy muszą być gotowi na zmianę. Nastawienie wśród niektórych zaczyna się już zmieniać. Coraz więcej z nich rozumie, że kluczem do zdobycia cennych pracowników w starszym wieku jest elastyczność.

Sygnałem pozytywnych zmian jest chociażby większa otwartość pracodawców na zatrudnianie seniorów, również w bardziej elastycznych modelach zatrudnienia, które silversi wskazują w naszym badaniu. Potwierdza to też rosnąca popularność wykorzystania parametru „Zapraszamy seniorów” – udostępnionego w OLX Praca w marcu br. Liczba ogłoszeń zawierających ten parametr przekroczyła w sierpniu 4 tys. ogłoszeń – mówi Piotr Chwiedziewicz Growth Manager w OLX Praca

Wiek emerytalny w Europie rośnie. Dłuższa aktywność zawodowa normą

Obecnie w 27 krajach Unii Europejskiej średni wiek emerytalny wynosi 64,3 lata dla mężczyzn i 63,5 lata dla kobiet. W całej Europie, z wyjątkiem Turcji, minimalny wiek emerytalny ustalono na poziomie 62 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. W Polsce to odpowiednio 65 i 60 lat. Wyższy wiek emerytalny obowiązuje m.in. w Niemczech, Holandii, Portugalii, Irlandii.

Wiek emerytalny w ostatnich 10-20 latach został podniesiony w wielu krajach UE. W ślad za tym idzie zmiana nastawienia do przejścia na emeryturę, co odzwierciedla potrzebę bardziej świadomego podejmowania decyzji dotyczących planów po zakończeniu kariery.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *