Na warszawskiej Białołęce znajduje się osiedle Brzeziny, które przypomina komiksową wioskę Asteriksa okrążoną przez rzymskie obozy. Z tą różnicą, że domki okrążyli deweloperzy stawiający tam budynki wielorodzinne – pisze stołeczna „Gazeta Wyborcza”.
Na zdjęciu ul. Pawła Włodkowica na Białołęce (Agencja Gazeta, Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza)
Przez Brzeziny, będące rejonem Białołęki ciągną się kwartały bloków. Od lat stoją tam domki jednorodzinne, ale w oddali widać też żurawie budowlane. Miasto chce jednak powiedzieć „stop” i zakazać dalszej wielorodzinnej rozbudowy.
– Brzeziny nie nadają się na zabudowę wielorodzinną – ocenił Jarosław Jóźwiak, miejski radny KO, cytowany przez „GW”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: BIZNES OD ŚRODKA: Jakie zmiany czekają branżę motoryzacyjną?
Nie chcą bloków
To nie podoba się deweloperowi JanPul, który ostrzega, że może zażądać 43 mln zł odszkodowania za zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego w Brzezinach.
A na Brzezinach wciąż tylko wille i domy jednorodzinne. Prawie jak komiksowa wioska Asteriksa okrążona przez obozy Rzymian – czytamy w „GW”.
Mieszkańcy byli jednak zaniepokojeni rosnącymi w okolicy jak grzyby po deszczu blokowiskami. W samych Brzezinach bloków nie budowano, bo „do tego potrzebne jest tak zwane dobre sąsiedztwo, czyli bloki podobne do tych, które ktoś chciałby budować” – wyjaśniał Waldemar Roszak, kolejny radny KO z Białołęki.
Niezadowoleni z działania radnych są deweloperzy, którzy w listopadzie pojawili się na posiedzeniu komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy. Mowa o firmie JanPul – wybudowała już osiedle w północnej części Brzezin.
„Ta inwestycja powstaje w oparciu o istniejący plan sąsiedniego Grodziska” – zaznacza „GW”.
Wprowadzenie tego planu mogłoby zaburzyć ład przestrzenny Brzezin – uważają radni. Deweloperzy mogliby „bez żadnych ograniczeń stawiać wysokie wielorodzinne bloki w bezpośrednim sąsiedztwie niskich domów jednorodzinnych”. „GW” podkreśla, że bloki postawiono już w północnej części Brzezin. Pozostały obszar zajmują domki jednorodzinne.
Firma JanPul liczyła, że wybuduje nowe osiedle na 430 mieszkań. I miała zagrozić, że zgłosi się do miasta po odszkodowanie, jeśli zostaną wprowadzone zmiany w MPZP.