Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Pracownicy mogą odzyskać nawet po kilka tysięcy złotych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” zatrudnieni na etatach, którzy dorabiali w swoich firmach na zleceniach i byli na chorobowym, mogą złożyć wniosek o dopłatę zasiłku.

Dodatkowe Pieniądze Z Zus Trzeba Złożyć Wniosek 39c8427, NEWSFIN

Nawet kilkaset tysięcy Polaków może otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS-u (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po wyrokach Sądu Najwyższego zmienił interpretację przepisów. Jak tłumaczy „DGP”, chodzi o sytuację, w której etatowy pracownik zawierał ze swoim pracodawcą dodatkowe umowy zlecenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nie wszystkim równo". Zapytaliśmy emerytów, co sądzą o 14. emeryturze

Składki od dodatkowego zlecenia

„Są one tak samo oskładkowane jak etat, ale w myśl wcześniejszej interpretacji przepisów stosowanej przez ZUS, jeśli taka umowa zakończyła się przed zwolnieniem lekarskim lub w jego trakcie, to od tego momentu zakład nie uwzględniał zarobków ze zlecenia przy wyliczaniu zasiłku przysługującego takiej osobie” – wskazano w artykule.

Zobacz także:

1,3 mln emerytów zaraz otrzyma przelewy. ZUS informuje

Od sierpnia zakład bierze już pod uwagę przychody ze zleceń w wysokości zasiłków. Jest to korzystna interpretacja dla zatrudnionych.

Zmiana interpretacji przepisów stosowanej przez ZUS oznacza, że pracownicy, którzy znaleźli się w sytuacji opisanej w komentarzu, mają prawo do wyższych zasiłków. Nie tylko w przyszłości, lecz także za poprzednie okresy. Mogą się więc domagać wyrównania wstecz zaniżonych świadczeń wypłacanych w ciągu ostatnich trzech lat, które nie uległy przedawnieniu – komentuje w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Andrzej Radzisław, radca prawny w kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy.

Nie wiadomo, jak duża jest grupa uprawnionych, gazeta szacuje, że może to dotyczyć nawet kilkuset tysięcy osób. W zależności od zarobków mowa o kwotach od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Zobacz także:

Składki na ZUS w górę. Przebiją magiczną barierę

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *