Dostaliśmy dobrą cenowo propozycję – mówi money.pl Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, w odpowiedzi na pytanie o sprzedaż projektu budowy największego magazynu energii w Europie kontynentalnej spółce kontrolowanej przez Rinata Achmetowa. Inwestycja ma powstać na terenie gminy Chrzanów.
Rinat Achmetow (Getty Images, Michael Gottschalk)
Czołowy przedstawiciel polskiej branży energii odnawialnej Columbus Energy podpisał z DTEK Renewables International przedwstępną umowę sprzedaży spółki celowej budującej magazyn energii o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh na terenie gminy Chrzanów. Właścicielem koncernu DTEK jest oligarcha Rinat Achmetow, najbogatszy człowiek w Ukrainie. O transakcji poinformowano 27 marca.
– Utrzymujemy relacje z DTEK od wielu miesięcy. Początkowo ideą obu stron było znalezienie porozumienia prowadzącego do joint venture (podmiot utworzony przez minimum dwa przedsiębiorstwa w celu realizacji projektu – przyp. red.). Daliśmy sobie pół roku na podpisanie takiej umowy, w ramach której Columbus będzie współwłaścicielem największego w Europie kontynentalnej magazynu energii – ujawnia w rozmowie z money.pl Dawid Zieliński, założyciel i prezes Columbus Energy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Zieliński podkreśla, że oferta złożona przez ukraiński koncern była wyjątkowo korzystna cenowo. Jednak nie był to decydujący warunek.
Zdecydowaliśmy się w tym roku, że znalezienie porozumienia JV potrwać może dłuższy czas, ponieważ istnieje bardzo dużo ryzyk inwestycyjnych, które trudno jest zaadresować i podzielić. Model finansowy ciągle się aktualizuje ze względu na spadające ceny litu, zmieniają się warunki project finance czy terminy zamówienia technologii. A, że dostaliśmy dobrą cenowo propozycję od DTEK, która to spółka zadeklarowała, że może kupić ten projekt i wziąć na siebie większość tych ryzyk inwestycyjnych, zdecydowaliśmy się spieniężyć jeden z naszych projektów – tłumaczy.
Transakcja ma zostać sfinalizowana w ciągu kilku tygodni. – Większość naszych zobowiązań w stosunku do projektu dowieziemy w ciągu najbliższych miesięcy. Żeby umowa ostatecznie weszła w życie, potrzeba zgód technicznych ze strony zarówno naszej, jak i DTEK, ale zakładam, że to formalność i w ciągu najbliższych tygodni będziemy mieć finalny closing (zamknięcie – przyp. red.) – zaznacza prezes Columbus Energy.
Zarząd Columbus Energy zastrzegł, że ostateczna kwota transakcji (może wynieść maksymalnie 30 mln euro) będzie zależeć od spełnienia poszczególnych warunków zapisanych w umowie. Umowa zawiera również standardowe zapisy dla tego typu umów związane z niewywiązywaniem się z jej postanowień, przez którąkolwiek stronę.