Które miasta na świecie są najtrudniejsze do zamieszkania? Zespół analityczny brytyjskiego magazynu „The Economist” stworzył listę dziesięciu miejsc, które nie sprzyjają życiu. Na liście znalazły się głównie odizolowane kraje Afryki i Bliskiego Wschodu, a także niektóre stolice europejskie.
/ 123RF/PICSEL
Raport brytyjskiego tygodnika oceniał zarówno stabilność gospodarczą poszczególnych regionów , jak i jakość opieki zdrowotnej, edukacji i rozwoju infrastruktury. Analitycy sugerują, że wiele krajów Afryki i Bliskiego Wschodu boryka się z poważnymi problemami gospodarczymi i bezpieczeństwa.
Kijów wśród miast najmniej nadających się do życia
Raport Economist Intelligence Unit wskazał, że najniższa jakość życia panuje w Caracas, stolicy Wenezueli . Przewiduje się, że Port Moresby w Papui-Nowej Gwinei będzie radził sobie równie słabo, a Damaszek w Syrii zamyka listę dziesięciu najtrudniejszych miejsc do życia.
Reklama
Kijów również znalazł się w tym rankingu ze względu na trwający konflikt. Raport dotyczący najbardziej niebezpiecznych miast oceniał ponad 30 wskaźników w czterech dodatkowych kategoriach: opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura.
W kategorii opieki zdrowotnej oceniano dostępność i jakość usług publicznych i prywatnych . W kategorii kultury i środowiska analizowano klimat i wolności osobiste. W kategorii edukacji analizowano dostęp do wysokiej jakości edukacji, a w kategorii infrastruktury – transport, mieszkalnictwo i globalną łączność.
Wojny i kryzysy nie ograniczają się do Afryki
Większość krajów sklasyfikowanych jako niezamieszkane jest niestabilna geopolitycznie i gospodarczo. Cierpią one również na przeludnienie , co widać w Lagos, Port Harcourt i Harare w Nigerii.
W stolicy Hiperinflacja nadal stanowi poważny problem w Zimbabwe, którego nie złagodziła niedawno wprowadzona waluta ZiG. Tymczasem mieszkańcy Algieru zmagają się z ograniczeniami swobód obywatelskich. W zeszłym miesiącu w Trypolisie doszło do gwałtownych starć między różnymi milicjami walczącymi o władzę.
Autorzy raportu podkreślają, że dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej i edukacji jest codziennością w niemal wszystkich krajach Afryki.
Życie jest najlepsze w tych miastach
Analitycy przeprowadzili również kontrastową ocenę. Kopenhaga została uznana za miasto najbardziej przyjazne do życia. Stolica Danii słynie z wyjątkowej opieki zdrowotnej, nowoczesnej infrastruktury i stabilnego zarządzania. Inne miasta uznane za przyjazne do życia to:
- Wiedeń (Austria),
- Zurych (Szwajcaria),
- Melbourne (Australia),
- Genewa (Szwajcaria).
We wszystkich tych obszarach miejskich położono nacisk na lepszy dostęp do opieki zdrowotnej oraz na godny pochwały poziom edukacji i infrastruktury.
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript. Polsat News