Masowe zwolnienia w Krakowie. Ponad 1 tys. osób trafiło na bruk

Przez Kraków przetacza się fala zwolnień. Tylko w pierwszym kwartale 2024 r. zwolnienia w firmach objęły ponad 1 tys. osób. W styczniu i lutym zgłoszono tyle osób do zwolnień grupowych, ile przez cały poprzedni rok. Urzędnicy mówią o „niepokojącym zjawisku” – pisze serwis next.gazeta.pl.

Masowe zwolnienia w Krakowie. Ponad 1 tys. osób trafiło na bruk (zdj. ilustracyjne) (money.pl, Rafał Parczewski)

Serwis relacjonuje, że w pierwszym kwartale 2024 r. firmy zapowiedziały zwolnienia 1140 osób. Urzędnicy przyznają, że w Krakowie mamy do czynienia z „niepokojącym zjawiskiem”.

W styczniu i w lutym 2024 r. do zwolnień grupowych zgłoszono tylu pracowników, ilu w całym 2023 r. – podaje Mateusz Kęsek z Grodzkiego Urzędu Pracy w rozmowie z next.gazeta.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska przestawia gospodarkę na nowe tory. Będzie nowy podatek?

Fala zwolnień w Krakowie

Wspomniany Urząd podaje, że w styczniu zwolnienia grupowe zapowiedziały cztery firmy. Łącznie z pracą pożegnało się ponad 430 osób.

Najwięcej pracowników w tym czasie zwolniła firma Aptiv, bo aż 370. W money.pl opisywaliśmy kulisy tej sprawy. Z relacji naszych rozmówców wynika, że pracodawca ogłosił redukcję etatów „w przerwie na lunch”. W reakcji na te doniesienia kontrolę w firmie zapowiedziała inspekcja pracy, a pracownicy zrzeszyli się w związku zawodowym.

W lutym natomiast zwolnienia grupowe objęły 549 osób. Największą grupę z nich stanowili pracownicy dwóch firm zajmujących się oprogramowaniem. W marcu z kolei zwolnienia objęły 154 osoby pracujące w krakowskich firmach.

Będą kolejne zwolnienia w Krakowie

To jednak nie koniec. W połowie marca „Gazeta Wyborcza” podała, że do zwolnień grupowych szykuje się oddział PepsiCo w Krakowie. Mają one objąć nawet 200 osób. Serwis lovekrakow.pl poinformował też, że zwolnienia grupowe planuje spółka Octopus Energy Kraków, a pracę mają stracić niemal wszyscy z ponad 300-osobowego zespołu.

Next.gazeta.pl zauważa, że na koniec lutego w Krakowie było 11 tys. osób bez pracy. Daje to stopę bezrobocia na poziomie 2,1 proc.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *