Kontrola inwestycji zagranicznych. Nowa rola Ministerstwa Rozwoju

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie nadzorować zagraniczne inwestycje wchodzące do Polski. Obowiązujące przepisy (które wygasną w lipcu tego roku) obecnie przyznają to uprawnienie prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zdjęcie

Kontrola Inwestycji Zagranicznych Nowa Rola Ministerstwa Rozwoju 1f4ce0d, NEWSFIN

Ministerstwo Rozwoju będzie nadzorować zagraniczne inwestycje w Polsce / Gerard / Reporter Reklama

Poprawka zaproponowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma na celu przeniesienie uprawnień dotyczących nadzoru nad inwestycjami zagranicznymi do tego ministerstwa, zgodnie z założeniami opublikowanymi w poniedziałek w programie prac rządu. Ustawowe uprawnienia Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tym zakresie wygasną 24 lipca br.

Zmiana ustawy o kontroli inwestycji

Dotyczy to zmiany ustawy z 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji oraz ustawy z 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym trybie zatwierdzania układu w związku z COVID-19.

Reklama

Obecnie obowiązujące przepisy, które upoważniają Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do sprawowania ustawowego nadzoru nad inwestycjami zagranicznymi, zostały ustanowione na okres 60 miesięcy i wygasną 24 lipca br.

Ministerstwo Inwestycji i Handlu podkreśliło konieczność umożliwienia kontroli inwestycji zagranicznych przybywających do Polski i powierzenia roli organu kontrolnego ministrowi właściwemu do spraw gospodarki.

Ministerstwo Rozwoju wskazało, że uchwała Prezesa Rady Ministrów o rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego między Ministrem Rozwoju i Technologii a Ministrem Aktywów Państwowych w 2024 r., dotyczącego m.in. monitorowania inwestycji zagranicznych w Unii Europejskiej oraz działań na rzecz nowelizacji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w tej sprawie, przemawia za powierzeniem Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi roli organu nadzorczego.

„Rekomenduje się, aby kompetencje ministra właściwego do spraw gospodarki w zakresie nadzoru nad inwestycjami zagranicznymi w Polsce zostały ustanowione jako rozwiązanie trwałe, tzn. będą wdrażane bez ograniczeń czasowych. W związku z tym proponowane przepisy będą dotyczyły kwestii tymczasowego charakteru istniejącego nadzoru nad napływającymi do Polski inwestycjami zagranicznymi” – stwierdzono w założeniach.

Czy zmiany prawne zwiększą ochronę polskich przedsiębiorców?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oświadczyło, że proponowana zmiana ma na celu ochronę krajowych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających w wrażliwych branżach, przed nieuregulowanymi przejęciami przez podmioty spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, porządku i zdrowia.

„Podstawa proponowanych środków jest zgodna ze stanowiskiem Unii Europejskiej wyrażonym w ostatnich latach, podkreślającym potrzebę wzmocnienia ochrony przedsiębiorstw państw członkowskich poprzez nadzór nad takimi przejęciami”.

Autorzy projektu ustawy zauważyli, że nowelizacja musi wejść w życie przed upływem terminu obowiązywania przepisów ustawy o kontroli niektórych inwestycji, nie później niż 24 lipca 2025 r.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Joanna Senyszyn w „Graffiti” rozmawia o ubezpieczeniu zdrowotnym Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *