Pacjenci onkologiczni obecnie muszą czekać nawet pięć lat na możliwość wyjazdu do sanatorium. Lekarze naciskają na zmianę przepisów, co może przynieść nowe świadczenie dla osób dotkniętych nowotworami.
Lekarze i pacjenci chcą zmian (Licencjodawca, Jerzy Ochoński)
Zgodnie z aktualnymi przepisami, pacjenci, którzy w ciągu ostatniego roku byli leczeni onkologicznie, nie mogą otrzymać skierowania do sanatorium — informował „Fakt”.
Osoby po przebytym raku tarczycy, nerki lub leczeniu hematologicznym muszą czekać aż pięć lat od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii, czy radioterapii, z wyłączeniem terapii hormonalnej — pisał dziennik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Statistica: Wspólna Polityka Rolna w Unii Europejskiej
Przepisy do zmiany. Chcą tego lekarze
Przepisy te obowiązują już od ponad dekady, co budzi sprzeciw nie tylko pacjentów, ale i onkologów. Jednakże pojawia się nadzieja na zmiany w prawie. Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego omawiano potrzebę modyfikacji przepisów.
Jest szansa, że pacjenci onkologiczni nie będą już wyłączeni z leczenia sanatoryjnego. Obecnie trwają prace legislacyjne w Sejmie, które mają na celu m.in. umożliwienie skierowania na turnusy rehabilitacyjne dla osób po przebytych nowotworach. Jak pisze „Fakt”, skrócenie okresu karencji to tylko jedna z propozycji.
Planowane jest również wprowadzenie nowego rodzaju świadczenia — rekonwalescencji onkologicznej. Tego rodzaju pobyt miałby charakter „regenerujący i wytchnieniowy”, realizowany po zakończeniu leczenia.
Czas oczekiwania na miejsce w sanatorium
W styczniu 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia podał średni czas oczekiwania na pobyt w sanatorium w poszczególnych województwach. Najdłużej czekają mieszkańcy Śląska — 12 miesięcy.
Mieszkańcy województw lubuskiego, mazowieckiego i małopolskiego poczekają 11 miesięcy, z opolskiego — 10 miesięcy, a z Wielkopolski i świętokrzyskiego — 9 miesięcy. Z kolei najszybciej do sanatorium trafią osoby z województw warmińsko-mazurskiego (3 miesiące), lubelskiego (4 miesiące) i podlaskiego (6 miesięcy).
Zmiany w sanatoriach
Skierowanie do sanatorium może być wystawiane oraz potwierdzane nie tylko w formie pisemnej, ale także w formie elektronicznej, zapisywanej w Systemie Informacji Medycznej (SIM).
Lekarz, który wystawa skierowanie do sanatorium musi uwzględnić m.in. okres, jaki minął od zakończenia ostatniej wizyty pacjenta w sanatorium.
Co ważne skierowanie w formie papierowej należy dostarczyć do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia przez lekarza. Jeżeli tego nie zrobimy, to skierowanie straci ważność.