Konieczne są zmiany w sanatoriach. Lekarz już nie odmówi skierowania

Pacjenci onkologiczni obecnie muszą czekać nawet pięć lat na możliwość wyjazdu do sanatorium. Lekarze naciskają na zmianę przepisów, co może przynieść nowe świadczenie dla osób dotkniętych nowotworami.

Lekarze i pacjenci chcą zmian (Licencjodawca, Jerzy Ochoński)

Zgodnie z aktualnymi przepisami, pacjenci, którzy w ciągu ostatniego roku byli leczeni onkologicznie, nie mogą otrzymać skierowania do sanatorium — informował „Fakt”.

Osoby po przebytym raku tarczycy, nerki lub leczeniu hematologicznym muszą czekać aż pięć lat od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii, czy radioterapii, z wyłączeniem terapii hormonalnej — pisał dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Statistica: Wspólna Polityka Rolna w Unii Europejskiej

Przepisy do zmiany. Chcą tego lekarze

Przepisy te obowiązują już od ponad dekady, co budzi sprzeciw nie tylko pacjentów, ale i onkologów. Jednakże pojawia się nadzieja na zmiany w prawie. Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego omawiano potrzebę modyfikacji przepisów.

Jest szansa, że pacjenci onkologiczni nie będą już wyłączeni z leczenia sanatoryjnego. Obecnie trwają prace legislacyjne w Sejmie, które mają na celu m.in. umożliwienie skierowania na turnusy rehabilitacyjne dla osób po przebytych nowotworach. Jak pisze „Fakt”, skrócenie okresu karencji to tylko jedna z propozycji.

Planowane jest również wprowadzenie nowego rodzaju świadczenia — rekonwalescencji onkologicznej. Tego rodzaju pobyt miałby charakter „regenerujący i wytchnieniowy”, realizowany po zakończeniu leczenia.

Czas oczekiwania na miejsce w sanatorium

W styczniu 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia podał średni czas oczekiwania na pobyt w sanatorium w poszczególnych województwach. Najdłużej czekają mieszkańcy Śląska — 12 miesięcy.

Mieszkańcy województw lubuskiego, mazowieckiego i małopolskiego poczekają 11 miesięcy, z opolskiego — 10 miesięcy, a z Wielkopolski i świętokrzyskiego — 9 miesięcy. Z kolei najszybciej do sanatorium trafią osoby z województw warmińsko-mazurskiego (3 miesiące), lubelskiego (4 miesiące) i podlaskiego (6 miesięcy).

Zmiany w sanatoriach

Skierowanie do sanatorium może być wystawiane oraz potwierdzane nie tylko w formie pisemnej, ale także w formie elektronicznej, zapisywanej w Systemie Informacji Medycznej (SIM).

Lekarz, który wystawa skierowanie do sanatorium musi uwzględnić m.in. okres, jaki minął od zakończenia ostatniej wizyty pacjenta w sanatorium.

Co ważne skierowanie w formie papierowej należy dostarczyć do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia przez lekarza. Jeżeli tego nie zrobimy, to skierowanie straci ważność.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *