Naddniestrze otrzymuje teraz gaz dzięki pożyczce od Rosji we współpracy z węgierską firmą. Chociaż UE wcześniej udzieliła pomocy finansowej regionowi separatystycznemu, Naddniestrze odrzuciło propozycję.
/ 123RF/PICSEL
Mołdawski separatystyczny region Naddniestrza zaczął pozyskiwać gaz dzięki pożyczce z Rosji i we współpracy z rosyjskim Ministerstwem Energii, jak poinformował premier Naddniestrza Wadim Krasnosielski w serwisie Telegram w miniony piątek.
Kryzys w Naddniestrzu. Tysiące domów bez gazu na noc
Do ubiegłego roku prorosyjskie Naddniestrze otrzymywało darmowy gaz od rosyjskiego Gazpromu , ale od 1 stycznia wielu mieszkańców regionu zostało pozbawionych tego niezbędnego zasobu. Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Naddniestrza, gdy Ukraina zdecydowała się nie odnawiać umowy tranzytowej z Rosją na ten surowiec.
Reklama
Unia Europejska wcześniej zaproponowała Naddniestrzu 60 milionów euro pomocy na wsparcie dostaw energii, ale jak zauważył premier Mołdawii Dorin Recean, oferta została odrzucona „pod presją Moskwy”. Według Politico, przyjęcie pomocy UE prawdopodobnie doprowadzi do stopniowego wzrostu cen i większej integracji z europejskimi rynkami energii.
„ Gdyby Naddniestrze przeszło na ceny rynkowe, zmniejszyłoby to jego uzależnienie od Rosji” – zauważył mołdawski urzędnik udzielający wywiadu portalowi Politico.
Gaz znów popłynie. Władze Naddniestrza podpisały umowę z węgierską firmą
Zamiast tego przywódcy Naddniestrza sfinalizowali tymczasową umowę z węgierską firmą MET Gas and Energy Marketing , oddziałem szwajcarskiej grupy MET, w celu dostarczania gazu mołdawskiemu podmiotowi Moldovagaz. Umowa ta zajmie się kwestiami dostaw na luty.
Recean wcześniej zasugerował, że jego kraj nie będzie blokował dostaw gazu do Naddniestrza .
MET Group przekazała agencji Reuters, że rozwiązanie to było możliwe do osiągnięcia dzięki „zatwierdzeniu przez kluczowych operatorów odpowiednich systemów transportowych UE, Ukrainy i Mołdawii”.
„Nie nadzorujemy ani nie bierzemy udziału w decyzjach dotyczących finansowania tego źródła gazu dla Mołdawii. MET Group zawsze przestrzega wszystkich sankcji i stosownych przepisów UE” – oświadczyła firma.
Nie ujawniono źródła gazu dostarczanego od piątku do Naddniestrza .
***
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Polsat News