Dowody osobiste i prawa jazdy. Polska ma dwa miesiące na ich wymianę.

Komisja Europejska wzywa Polskę do wdrożenia dyrektywy o zamówieniach publicznych. Dyrektywa ta dotyczy umów o wytwarzanie dokumentów, takich jak dowody osobiste i prawa jazdy.

Zdjęcie

Dowody Osobiste I Prawa Jazdy Polska Ma Dwa Miesice Na Ich Wymian 40c1fe3, NEWSFIN

Komisja Europejska wzywa Polskę do pełnego przyjęcia dyrektywy w sprawie zamówień publicznych. Zdjęcie ilustracyjne / EMMANUEL DUNAND / AFP

W czwartek Komisja Europejska zażądała od Polski odpowiedniego wdrożenia unijnej dyrektywy w sprawie zamówień publicznych. Twierdzi, że Polska narusza prawo UE, zaniedbując przeprowadzanie przetargów na tworzenie dokumentów publicznych, w tym dowodów osobistych i praw jazdy.

Komisja Europejska zdecydowała się na wystosowanie do polskiego rządu formalnego zawiadomienia z powodu niezastosowania się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 7 września 2023 r. Stanowi to pierwszy krok w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

W tej decyzji TSUE stwierdził, że Polska naruszyła swoje obowiązki wynikające z dyrektywy w sprawie zamówień publicznych, wprowadzając w przepisach krajowych wyłączenia, które nie są dozwolone na mocy prawa UE.

Reklama

Przepisy UE nakazują ogłaszanie przetargów na tworzenie dokumentów publicznych

Naruszenie dotyczy unikania procedur przetargowych w umowach na produkcję określonych dokumentów publicznych, w tym dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy i legitymacji służbowych, a także materiałów drukowanych, takich jak karty do głosowania, oraz oznaczeń zabezpieczających, takich jak znaki akcyzy, znaki legalizacyjne i naklejki kontrolne. Polskie prawo zezwala na ich przeniesienie na Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych bez przetargu.

Komisja Europejska przypomniała w czwartek, że przepisy UE nakazują, aby zamówienia przekraczające określone limity były przyznawane w drodze przetargu, zapewniając „pełne przestrzeganie zasad przejrzystości, równego traktowania i niedyskryminacji”.

Polska ma dwa miesiące na odpowiedź i naprawienie naruszenia. Jeśli Komisja nie otrzyma satysfakcjonującej odpowiedzi, może skierować sprawę z powrotem do TSUE, domagając się kar finansowych.

***

Wideo: Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Kontrole w restauracjach. Izba Handlowa ujawnia liczne nieprawidłowości. Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *