Czy obniżka cen paliw jest słuszna? Został zapytany w programie „Gość Radia ZET” prof. Marek Belka, były prezes Narodowego Banku Polskiego oraz premier.- Nie, jeśli wziąć pod uwagę interesy kraju i zdrowie spółki. Jest bardzo słuszna z punktu widzenia interesów wyborczych PiS. Chuligańskie posunięcie – odpowiedział gość.
Prof. Marek Belka krytykuje politykę cenową Orlenu (GETTY, SOPA Images)
– Do głowy by mi nie przyszło, żeby można w taki sposób manipulować cenami, w związku ze zbliżającymi się wyborami – w programie „Gość Radia ZET” prof. Marek Belka
Belka: działanie na szkodę spółki
Przypomniał, że jeszcze kilka miesięcy temu prezes Orlenu nawoływał Węgrów, by nie czynili tego, bo to zdestabilizuje rynek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Na widok cen Czesi łapią się za głowę. Wystarczy przekroczyć granicę
Właśnie zdestabilizowało. U nas mamy do czynienia z destabilizacją rynku, brakami paliwa – mówi były premier.
Dopytywany o deklarację Daniela Obajtka, że po wyborach ceny paliw nie wzrosną, Gość Radia ZET odpowiada, że „to, co Orlen dziś zapowiada, można sobie włożyć między bajki”.
– Jeśli nie będzie podwyżek wobec osłabienia złotego wobec dolara, wobec wzrostu cen ropy naftowej na rynkach, oznacza działanie na szkodę spółki. A Orlen jest spółką publiczną – tłumaczył prof. Belka.
Zdaniem byłego premiera, po wyborach prezes Obajtek może być zmuszony „do zeznań przed prokuratorem”. – Działa na szkodę spółki, np. zupełnie bezsensownie kupując media regionalne, które szorują po dnie i przynoszą straty – mówi były premier.
„Rzeczywista inflacja jest wyższa”
Prof. Marek Belka w Radiu Zet pytany był także o inflację.
– Jest Orlenflacja czy Orlenpseudodeflacja, ale też niskie tempo inflacji spowodowane jest zniesieniem niewielkich podatków na żywność. Wcześniej czy później trzeba będzie je przywrócić – uważa Gość Radia ZET.
Były prezes NBP ocenia, że „rzeczywista inflacja jest wyższa, niż ta, którą poda dziś GUS”. – Nie chcę powiedzieć, że GUS „oszukuje”, tylko, że działanie Orlenu, działanie z VAT na żywność do typowa manipulacja wskaźnikiem – zaznacza prof. Belka.