Chińscy hakerzy włamali się do systemu amerykańskiego komitetu ds. inwestycji zagranicznych, co może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu USA. Atak był częścią szerszej operacji na system ministerstwa finansów. Urzędnicy analizują wpływ skradzionych danych.
Chiński cyberatak na USA. Eksperci oceniają zagrożenie. Na zdjęciu przywódca Chin Xi Jinping (GETTY, Fotoholica Press)
Chińscy hakerzy dokonali włamania do systemu amerykańskiego komitetu ds. inwestycji zagranicznych (CFIUS), który ocenia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA. Informację tę podała telewizja CNN, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą. Włamanie było częścią większego ataku na system informatyczny ministerstwa finansów, pod które podlega CFIUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Festiwal obietnic Trumpa. Oto jaki może być skutek
– Urzędnicy analizują poszczególne dokumenty, do których dostęp uzyskali hakerzy, i przeprowadzają analizę oceniającą ogólny wpływ skradzionych informacji na bezpieczeństwo narodowe – powiedział w rozmowie z telewizją przedstawiciel amerykańskiej administracji.
Hakerzy zaatakowali również biuro ministerstwa finansów ds. sankcji, które w zeszłym tygodniu nałożyło ograniczenia na chińską firmę za jej domniemaną rolę w cyberatakach – poinformowała CNN.
Chociaż nie ma dowodów na to, że uzyskano dostęp do informacji niejawnych, istnieją obawy, że hakerzy zebrali dane, które mogą się okazać przydatne dla chińskich służb wywiadowczych.
Rzecznik resortu finansów nie odpowiedział na pytania dotyczące ataku hakerów na CFIUS i jedynie udostępnił poprzednie oświadczenie ministerstwa w tej sprawie.
Liu Pengyu, rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie zaprzeczył, by Chiny angażowały się w operacje hakerskie.
Nie pierwszy taki atak
W grudniu 2024 roku Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych poinformował o cyberataku, który umożliwił sponsorowanym przez chińskie władze hakerom dostęp do komputerów pracowników departamentu za pośrednictwem oprogramowania dostawcy zewnętrznego.
Atakujący uzyskali dostęp do systemów Departamentu Skarbu poprzez BeyondTrust, dostawcę usług bezpieczeństwa cybernetycznego, który oferował zdalne wsparcie techniczne. Dzięki przejęciu klucza bezpieczeństwa, używanego przez BeyondTrust, hakerzy zdołali ominąć zabezpieczenia i uzyskać dostęp do stacji roboczych użytkowników – czytamy.
Zagrożenie było możliwe dzięki dostępowi do klucza używanego do zabezpieczenia usług chmurowych – napisano w liście do senatorów Sherroda Browna i Tima Scotta.