Pod koniec 2024 roku powiat szydłowiecki na Mazowszu odnotował najwyższą stopę bezrobocia w Polsce, sięgającą 23,6%. Jednak inny obszar w Polsce zmaga się z nagłym wzrostem bezrobocia od 2022 roku. Co ciekawe, wzrost ten nie był bezpośrednim skutkiem pandemii. Teraz jest okazja, aby poprawić tę niefortunną pozycję na liście.
/ Piotr Kamionka / Reportera
Pod koniec ubiegłego roku powiat w regionie podkarpackim zajął drugie miejsce na liście najbardziej dotkniętych bezrobociem w Polsce. Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) ujawniły, że w powiecie brzozowskim , położonym w południowo-wschodniej części regionu, bezrobocie wzrosło do 20,1%.
W powiecie brzozowskim bezrobocie przekracza 20 proc. W 2022 r. gwałtownie wzrosło
W 2022 roku w powiecie brzozowskim odnotowano znaczny wzrost bezrobocia. Jeszcze w 2019 roku wskaźnik ten wynosił 14,5%, a w latach 2020-2022 nie przekroczył 15-16%. Natomiast w 2022 roku samorządowcy musieli zmierzyć się ze wskaźnikiem na poziomie 21,2%.
Reklama
Od tego czasu problem ten pozostaje nierozwiązany. W 2023 r. bezrobocie w powiecie brzozowskim wynosiło 20,4%. Co jest przyczyną tak znaczącego wzrostu o 7 punktów procentowych ? Okazuje się, że powodem nie jest po prostu nagły wzrost liczby osób bezrobotnych .
Od 2022 r. Główny Urząd Statystyczny skorygował sposób obliczania stopy bezrobocia. Jak wyjaśnił w 2023 r. Powiatowy Urząd Pracy w powiecie Brzozów, w czerwcu 2021 r. w powiecie było 4,3 tys. osób bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 14,6 proc. Dla porównania dwa lata wcześniej bez pracy było 3,6 tys. osób, a bezrobocie wynosiło ok. 20 proc .
Ta rozbieżność powstała, ponieważ statystyki obejmowały mieszkańców wsi, którzy byli członkami rodzin właścicieli gospodarstw rolnych, co miało wpływ na dokładność odczytów . Ostatecznie miało to znaczny wpływ na wskaźniki bezrobocia w dystrykcie.
Powiat Brzozów. Czy na horyzoncie widać spadek bezrobocia?
Liczne firmy i zakłady w Brzozowie aktywnie poszukują pracowników . Najczęstsze wakaty dotyczą rzeźników, sprzątaczy biurowych, przetwórców mięsa, kierowców, instalatorów sprzętu AGD i TV, hostess, księgowych i fryzjerów. Niemniej jednak jest to nadal niewystarczające, aby rozwiązać problem wysokiego poziomu bezrobocia.
Władze lokalne zobowiązały się do wdrożenia różnych inicjatyw w celu obniżenia wysokiej stopy bezrobocia . Jednak mieszkańcy i członkowie rady są coraz bardziej zaniepokojeni, ponieważ pomimo długotrwałej walki regionu z tym problemem, wielu jest niezadowolonych z faktu, że dane wydają się zawyżone .
W Brzozowie powstaje strefa ekonomiczna. Czy pomoże ona złagodzić wysokie bezrobocie?
Istotnym rozwiązaniem problemu bezrobocia ma być utworzenie podstrefy ekonomicznej w Brzozowie, co doprowadzi do powstania nowych zakładów przemysłowych .
Według lokalnych wiadomości z ubiegłego roku, wyznaczony obszar obejmie 30 hektarów , z czego 8 hektarów zostanie przydzielonych gminie. Ponadto region ten ma zostać połączony z budowaną drogą ekspresową S19 , która ma ułatwić tworzenie nowych obiektów .
Według doniesień lokalnych mediów, pierwsze zainteresowane firmy już się zgłosiły . Są one przyciągane głównie przez dostępność licznych potencjalnych pracowników w okolicy.
Mieszkańcy gminy wiążą nadzieję z powstającą strefą. Obiecuje ona nie tylko nowe możliwości zatrudnienia , ale także umożliwia mieszkańcom znalezienie pracy w obrębie miasta , eliminując konieczność dojeżdżania do odległych miejscowości, takich jak Sanok, Rzeszów czy Krosno, co stało się już powszechne.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News