Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma rozdysponować rekompensatę za konkretne świadczenie. Osoby, które złożyły wnioski w terminie, otrzymają 1600 zł w lipcu. Sytuacja ta dotyczy osób, które były już beneficjentami programu 800 plus, ale nie złożyły wniosków na kolejny okres przed końcem kwietnia, robiąc to dopiero w maju. Podobny scenariusz będzie miał miejsce w sierpniu dla osób, które złożyły wniosek o program 800 plus w czerwcu.
/ 123RF/PICSEL
Nowy okres rozliczeniowy dla 800 plus rozpoczął się w czerwcu. Teraz, do 31 maja 2026 r., ZUS będzie wypłacał świadczenia w dziesięciu różnych terminach każdego miesiąca. Jednak nie wszyscy poprzedni beneficjenci mogli złożyć wniosek na czas. Ci, którzy złożyli wniosek po terminie, będą uprawnieni do odszkodowania.
ZUS wypłaci odszkodowanie
Od 1 lutego 2025 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie 800 plus za okres rozliczeniowy od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Aby zachować ciągłość wypłat, beneficjenci muszą złożyć wnioski do ZUS najpóźniej do 30 kwietnia. W przypadku poprzednich beneficjentów spóźniony wniosek skutkuje przerwaniem ciągłości wypłat.
Reklama
Osoby, które złożyły wnioski o świadczenie 800 plus w maju, otrzymają świadczenie w lipcu wraz z odszkodowaniem w wysokości 1600 zł. Jeśli wniosek o świadczenie 800 plus zostanie złożony w czerwcu, oznacza to, że świadczenie 800 plus zostanie przyznane w sierpniu, łącznie z odszkodowaniem za czerwiec i lipiec .
Jak podano na oficjalnej stronie internetowej ZUS, złożenie wniosku po 30 czerwca oznacza, że ZUS będzie przyznawał świadczenie od miesiąca, w którym wniosek został złożony, do końca okresu zasiłkowego, jednak nie wcześniej niż od:
- narodziny dziecka,
- przyjęcie dziecka do pieczy zastępczej, adopcja dziecka, umieszczenie dziecka w domu pomocy społecznej lub rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej lub interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.
Jakie zmiany w pakiecie 800 plus od 2025 roku?
Świadczenie 800 plus przysługuje każdemu dziecku do ukończenia 18. roku życia. Jednak w obecnym okresie rozliczeniowym wprowadzono warunek, zgodnie z którym dziecko musi być zapisane do polskich placówek edukacyjnych i mieszkać w Polsce. Środek ten wprowadzono w celu ograniczenia otrzymywania świadczeń przez dzieci, które nie uczęszczają do polskiej szkoły lub nie mieszkają w Polsce.
Przepisy te obowiązują od 1 czerwca, chociaż wcześniej nie były wymagane. Potwierdzono również, że ZUS będzie weryfikował, czy dziecko, na które przyznano świadczenie, rzeczywiście wypełnia obowiązki edukacyjne w polskiej szkole.
Co decyduje o dacie płatności 800 plus?
Świadczenie 800 plus jest wypłacane w 10 ratach. Data płatności zależy od daty złożenia wniosku. Jeśli data płatności pokrywa się ze świętem państwowym, ZUS przetworzy płatność w najbliższym dostępnym terminie. Harmonogram płatności 800 plus pozostaje niezmienna każdego miesiąca:
- 2 dzień miesiąca,
- 4 dzień miesiąca,
- 7 dzień miesiąca
- 9 dzień miesiąca,
- 12 dzień miesiąca,
- 14 dzień miesiąca,
- 16 dzień miesiąca,
- 18 dzień miesiąca,
- 20 dzień miesiąca,
- 22-go dnia miesiąca.
Przemysław Terlecki
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Polsat News