Upadek Rafako budzi emocje. „Niedotrzymane obietnice”

Emocje związane ze spółką Rafako nie ustają. W tej kwestii wypowiedział się Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na urząd prezydenta. Temat ten wywołuje także żywe reakcje internautów, którzy prowadzą intensywne debaty w mediach społecznościowych.

Zdjęcie

Upadek Rafako Budzi Emocje Niedotrzymane Obietnice 8cb914d, NEWSFIN

Nie ustają emocje wokół spółki Rafako /Andrzej Grygiel /Reporter Reklama

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak tragiczna jest historia Rafako, niedotrzymanych zobowiązań Donalda Tuska dotyczących ochrony miejsc pracy, a także skutków braku polityki przemysłowej państwa, które później dotykają setki, a nawet tysiące pracowników – stwierdził Adrian Zandberg w Raciborzu.

Co z Rafako? Sprawa wzbudza emocje, w sieci burzliwe dyskusje

Na platformach społecznościowych również zapanowała gorąca dyskusja na temat upadłej spółki. Jedna z internautek, odpowiadając na post premiera Tuska na platformie X, zapytała bezpośrednio „Co z Rafako?”. Przypomnijmy, że w styczniu 2023 roku Donald Tusk napisał na portalu X, iż „konieczne jest ratowanie polskiego Rafako. Niezbędne są natychmiastowe decyzje”.

Reklama Rozwiń Rozwiń

Na początku marca 2025 roku ministerstwo aktywów państwowych ogłosiło, że podjęło działania mające na celu uratowanie produkcji upadłej spółki Rafako. Zaznaczono, że Agencja Rozwoju Przemysłu bierze udział w rozmowach z potencjalnym inwestorem w sprawie przejęcia spółki oraz stworzenia modelu jej finansowania.

23 stycznia br. syndyk Rafako ogłosił, że do końca lutego br. przeprowadzone zostaną zwolnienia grupowe, które obejmą do 699 pracowników spółki. 28 lutego był dla setek pracowników Rafako ostatnim dniem pracy. Od marca w firmie pozostały jedynie osoby zatrudnione przez syndyka.

Sąd Rejonowy w Gliwicach ogłosił upadłość Rafako 19 grudnia ubiegłego roku (decyzja stała się prawomocna 21 stycznia). Wówczas wyznaczono syndyka, którym został Wojciech Zymek.

Zarząd Rafako złożył wniosek o ogłoszenie upadłości 26 września 2024 roku, wskazując na brak możliwości uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami szczegółowych zasad konwersji zobowiązań spółki na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym lub alternatywnego planu dalszej restrukturyzacji zobowiązań, które mogłyby pozwolić na redukcję zadłużenia.

Według Rafako mogłoby to umożliwić firmie odzyskanie zdolności do pozyskiwania zewnętrznego finansowania na realizację przyszłych zamówień.

RAFAKO

0,5600 0,0140 2,56% akt.: 26.03.2025, 17:05

  • Otwarcie 0,5550
  • Max 0,5840
  • Min 0,5120
  • Kurs odniesienia 0,5460

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *