Duże inwestycje Orlenu poza Polską. „To strategiczny rynek”

Litwa jest dla Grupy Orlen strategicznym rynkiem – powiedział prezes spółki Ireneusz Fąfara. W środę będzie rozmawiał on z premier Litwy Ingridą Simonite m.in. o planach rozwojowych koncernu, w tym inwestycjach w rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach oraz w odnawialne źródła energii. Orlen poinformował też, że firma przedłużyła współpracę z KN Energies na wyłączną obsługę terminala LNG w Kłajpedzie. Zdjęcie

rozwojowych koncernu w tym kraju /AFP” class=”img-responsive” />

Litwa jest dla Grupy Orlen strategicznym rynkiem – powiedział prezes spółki Ireneusz Fąfara. W środę będzie rozmawiał on z premier Litwy Ingridą Simonite m.in. o planach rozwojowych koncernu w tym kraju /AFP Reklama

„Możliwości inwestowania w infrastrukturę OZE, postępy realizowanej właśnie inwestycji w Możejkach, pozycja na rynku litewskim i krajów bałtyckich oraz plany rozwoju, to główne tematy dzisiejszego spotkania premier Litwy Ingridy Simonite z prezesem zarządu Orlen Ireneuszem Fąfarą” – poinformował w środę koncern. 

Orlen rozbudowuje litewską rafinerię. „Wzmocni bezpieczeństwo”

Orlen przypomniał jednocześnie, że obecnie jego litewska spółka zależna Orlen Lietuva realizuje wartą 970 mln euro inwestycję w instalację do pogłębionego przerobu ropy naftowej, która – jak zaznaczono w komunikacie – „wzmocni potencjał produkcyjny rafinerii w Możejkach”. 

Reklama

Litwa jest dla Grupy Orlen strategicznym rynkiem. To tutaj działa jedna z najnowocześniejszych rafinerii, która po zakończeniu inwestycji hydrokrakingu zwiększy produkcję wysokomarżowych produktów o 12 punktów procentowych, wzmacniając bezpieczeństwo energetycznego krajów bałtyckich” – powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w informacji koncernu. 

Jak przyznał, jest to inwestycja szczególnie mu bliska, ponieważ jeszcze jako prezes Orlen Lietuva od początku uczestniczył w procesie jej przygotowania. 

Orlen chce inwestować w OZE. Nie tylko w Polsce, ale i na Litwie

Fąfara zaznaczył, że koncern myśli jednocześnie o dalszych możliwościach rozwoju na rynku litewskim, przede wszystkim w kontekście odnawialnych źródeł energii. „Energia pozyskana z OZE nie tylko zagwarantuje stabilne źródła, ale również wesprze dekarbonizację naszych aktywów rafineryjnych” – podkreślił prezes Orlenu. 

Koncern zaznaczył, że „widzi też potencjał w rozwoju aktywów offshore na Litwie”. „W plany związane z rozwojem energetyki odnawialnej wpisuje się też możliwość zainwestowania w produkcję zielonego wodoru. Spółka analizuje także możliwość zainwestowania w lądowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, które byłyby zlokalizowane przy rafinerii w Możejkach” – podał Orlen. 

Orlen Lietuva, zarządzająca m.in. rafinerią w Możejkach, jest największym płatnikiem podatków na Litwie. Orlen wyliczył, że od 2006 r. wydał już prawie 4,5 mld USD na zakup i modernizację litewskiej rafinerii. 

Na Litwie Orlen posiada również terminal w Butyndze, przez który importowana jest ropa naftowa. Koncern jest też właścicielem terminala Mockava, stacji przeładunkowej do eksportu wyrobów do Polski i Ukrainy. 

Plany Orlenu. Koncern ogłosił dużą współpracę

Jedną z ostatnich decyzji spółka zagwarantowała sobie przedłużenie współpracy z KN Energies (wcześniej Klaipedos Nafta) na wyłączne użytkowanie nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w Kłajpedzie.  

Jak podano, umowa z KN Energies będzie obowiązywała do końca marca 2030 r. Gaz odbierany w tym terminalu zasili odbiorców w północno-wschodniej Polsce oraz trafi między innymi na rynki krajów bałtyckich. Dotychczas, na podstawie wcześniejszej umowy, koncern odebrał w Kłajpedzie blisko 60 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. 

Dostawy skroplonego gazu ziemnego do nabrzeżnej stacji w Kłajpedzie są realizowane jednostkami pływającymi o pojemności zbiorników 30 razy mniejszej niż w przypadku konwencjonalnych metanowców oceanicznych. Stacja wyposażona jest w pięć zbiorników LNG o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. LNG. Posiada również nabrzeże przystosowane do odbioru i załadunku skroplonego gazu ziemnego na jednostki pływające mniejszej skali. 

Grupa Orlen to obecnie multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *