Funkcjonariusze z delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w Bydgoszczy w środę weszli do siedziby Orlenu w Płocku – poinformował dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. „Zabezpieczali nośniki danych i komputery” – stwierdził Łódzki Wydział Prokuratury Krajowej do spraw Przestępczości Zorganizowanej.
/Karol Makurat/REPORTER /East News
„Czynności miały związek z wynikiem ustaleń poczynionych w śledztwie dotyczącym m.in. podejrzenia zaniżania cen paliw przez PKN Orlen” – podkreśliła prokuratura w odpowiedzi na pytania dziennikarza.
Jak zaznaczyli śledczy, ze względu na dobro postępowania nie będą na razie przekazywać bardziej szczegółowych informacji.
Śledztwo ws. zaniżania cen paliw paliw przez Orlen
Śledztwo w sprawie podejrzenia zaniżania przez Orlen cen paliw wszczęto 17 stycznia 2024 roku. Obejmuje ono okres od 1 sierpnia do 31 października 2023 roku. Mowa tutaj o tzw. „cudzie na Orlenie”. Pojawiały się sugestie, że koncern, kierowany wówczas przez Daniela Obajtka, sprzedawał paliwa poniżej cen rynkowych w związku z wyborami parlamentarnymi.
Reklama
Postępowanie ma ustalić, czy poprzez „nadużycie uprawnień” bądź „niedopełnienie obowiązków” przez osoby zarządzające spółką Orlen mogło tam dojść do „niezasadnego zaniżenia cen paliw płynnych względem cen rynkowych„. W związku z tym mogło dojść do sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w spółce Orlen w nieustalonej dotychczas kwocie.
W związku z dwoma śledztwami dotyczącymi koncernu – w sprawie fuzji z Lotosem i zaniżania cen paliw – zabezpieczono 73 gigabajty dokumentów w wersji elektronicznej i 2 terabajty korespondencji elektronicznej. Przekłada się to na 33 279 plików w 8 373 folderach.
– To przeogromna ilość materiału dowodowego, który w całości wymaga bardzo szczegółowej analizy, każdy dokument, każdy mail i każdy załącznik – mówiła w kwietniu Monika Mieczykowska, ówczesna zastępczyni prokuratora okręgowego w Płocku.