Rewolucja w L4. Na chorobowym nawet na granicę pojedziemy

Nowe przepisy rządowe zaproponowane w celu zmiany ustawy o urlopach chorobowych oferują pracownikom znacznie większą swobodę. Umożliwią one nawet osobom podróżowanie za granicę i podejmowanie dodatkowych prac podczas urlopu chorobowego. Eksperci ostrzegają, że taka pobłażliwość może prowadzić do większej liczby wad niż zalet.

Zdjęcie

Rewolucja W L4 Na Chorobowym Nawet Na Granic Pojedziemy Fa49d3e, NEWSFIN

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich / 123RF/PICSEL Reklama

Nawet sami pracownicy nie są szczególnie podekscytowani zmianami w przepisach dotyczących urlopów chorobowych. Analitycy rynku pracy wyrażają obawy o wzrost nadużyć , ponieważ zmiany sugerowane przez rząd oznaczają znaczną liberalizację obowiązujących przepisów.

Czy zwolnienia lekarskie znów stają się furtką do nadużyć?

Na początku kwietnia rząd zaproponował gruntowną przebudowę polityki zwolnień lekarskich. Liberalizacja tych przepisów umożliwia możliwość podróżowania za granicę lub podejmowania innej płatnej pracy , pod warunkiem, że stan zdrowia pacjenta na to pozwala.

Eksperci obawiają się potencjalnego wzrostu nadużyć wynikających ze zmian w wytycznych dotyczących zwolnień lekarskich :

Reklama

„Nasze obserwacje wskazują, że już teraz mamy do czynienia z licznymi przypadkami nadużyć ze strony pracowników, z których najczęstsze to praca dorywcza i wyjazdy wakacyjne podczas zwolnienia lekarskiego . Zwiększenie swobody w tej dziedzinie może jedynie utorować drogę jeszcze większym oszustwom” – stwierdził Mikołaj Zając, prezes Conperio, firmy konsultingowej specjalizującej się w zwolnieniach lekarskich, cytowany przez Medonet.

Uważa on, że zmiany te spowodują również znaczne straty dla finansów publicznych i będą stanowić dodatkowe obciążenie dla systemu ubezpieczeń społecznych.

„Istnieje obawa, że w przyszłości pracownicy będą mogli samodzielnie określać swój stan zdrowia i zdolność do pracy bez konsultacji z lekarzem. Taki scenariusz może skutkować sytuacjami, w których osoby podejmują się dodatkowej pracy, na przykład pomimo zmniejszonych zdolności psychomotorycznych” – wyjaśnia ekspert.

Liczba zwolnień lekarskich rośnie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że w 2024 roku Polacy wykorzystali 240 mln dni na zwolnienia lekarskie. ZUS zakwestionował również zasiłki chorobowe na kwotę ponad 52 mln zł. Mikołaj Zając podkreśla, że rzeczywista skala nadużyć jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ ZUS monitoruje tylko część zwolnień lekarskich. Według medonet.pl aż 34 proc. z 33 tys. kontroli przeprowadzonych przez ZUS w ubiegłym roku wykazało nieprawidłowości, a dane firmy konsultingowej Canperio pokazują również, że wzrosły wskaźniki pobierania zasiłków jednodniowych, głównie w poniedziałki i piątki . Było ich ponownie o kilka procent więcej niż w roku poprzednim.

Liberalizacja przepisów dotyczących zwolnień lekarskich nie wzbudziła entuzjazmu ani wśród pracodawców, ani pracowników. Początkowo oczekiwano, że zmiany w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich zostaną wprowadzone od stycznia tego roku , ale proces legislacyjny w Sejmie wciąż trwa. Rząd nie ujawnia, kiedy nowelizacja wejdzie w życie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *