Podatek od nieruchomości w 2023 i w 2024 r. Ile wynosi i kto go musi płacić?

Podatek od nieruchomości to opłata, której wysokość może być różna. Istnieje jednak górna granica, której gmina nie może przekroczyć przy ustanawianiu nowej stawki. Sprawdź, ile wynosi podatek w 2023 roku oraz do kiedy należy go opłacić. Zdjęcie

Podatek Od Nieruchomosci W 2023 I W 2024 R Ile Wynosi I Kto Go Musi Placic B5c1316, NEWSFIN

Ile będą musieli zapłacić właściciele nieruchomości? /materiały promocyjne

Reklama

Podatek od nieruchomości ustanawiany jest indywidualnie przez każdą gminę. Organy zarządzające środkami przeznaczają je na ulepszenie infrastruktury, zapewniają ochronę stróżów prawa i służb porządkowych, przeciwpożarowych oraz medycznych. Pieniądze trafiają również na rozbudowę dróg oraz inwestycje, z których może korzystać lokalna społeczność. Ile wynosi podatek od nieruchomości w tym roku?

Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023?

Stawki podatku zależą od rady gminy. Oznacza to, że w każdej jednostce mogą się one od siebie różnić. Grunty, budynki i budowle obowiązują uchwały rady gminy, do której podlegają.

Co roku Minister Finansów ogłasza górną granicę stawki, której gminy nie mogą przekroczyć. Stawki mają charakter kwotowy. Jedynie w przypadku budowli stawka podatku ma charakter procentowy i wynosi 2 proc. wartości nieruchomości.

Maksymalnie podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych w 2023 wynosi 1,00 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

W przypadku budynków, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej, maksymalnie trzeba będzie zapłacić 28,78 zł od 1 m2. Jeśli działalność będzie obejmować obrót kwalifikowanym materiałem siewnym, można liczyć na mniejszą cenę — maksymalnie 13,47 zł.

Właściciele budynków, które przeznaczone są do udzielania świadczeń zdrowotnych, maksymalnie należy zapłacić 5,87 zł od 1 m2.

Górna granica podatku za inne rodzaje nieruchomości wynosi 1,16 zł za 1 m2. Za grunty nad wodami powierzchniowymi stojącymi oraz płynącymi podatek nie może przekroczyć 5,79 zł za 1 ha.

Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?

Podatkiem od nieruchomości objęte są:

  • grunty,
  • budynki oraz ich części,
  • budowle, które nie są budynkami, ale ich elementy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z podatku zwolnione są nieruchomości od użytków rolnych oraz lasów. Wyjątkiem są grunty i budynki, które zajęte są na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej — za nie również obowiązuje opłata.

W przypadku współwłasności oraz sytuacji, w której nieruchomość znajduje się w posiadaniu co najmniej dwóch podmiotów, podatek jest równo dzielony i obowiązuje wszystkich posiadaczy.

Do kiedy należy zapłacić podatek od nieruchomości?

Zdjęcie

Podatek Od Nieruchomosci W 2023 I W 2024 R Ile Wynosi I Kto Go Musi Placic Ba10107, NEWSFIN

Do kiedy należy opłacić podatek od nieruchomości? /123RF/PICSEL

W przypadkach, kiedy podatek od nieruchomości przekracza wysokość 100 zł, może być on spłacany w formie ratalnej. Taka ewentualność oznacza, że opłaty muszą być składane:

  • do 15 marca,
  • do 15 maja,
  • do 15 września,
  • do 15 listopada.

Jeśli podatek jest mniejszy niż 100 zł, należy opłacić go jednorazowo.

Natomiast spółki z o.o. i akcyjne muszą opłacać podatek od nieruchomości do 15 dnia każdego miesiąca oraz do 31 stycznia. Wysokość podatku jest ustalana samodzielnie. 

Ile wyniesie podatek od nieruchomości w 2024 r.? Znana jest już maksymalna stawka

Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów z 21 lipca 2023 r., nowe stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2024 rok, wzrosną w porównaniu do 2023 r. o około 15 proc. I tak, stawka maksymalna podatku od budynków mieszkalnych wyniesie w 2024 roku 1,15 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, a od budynków (także mieszkalnych) używanych do prowadzenia działalności gospodarczej – 33,10 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

niej betonozy w polskich miastach. Park w Gdyni i zielone ściany w Łodzi

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *