Ostatnia szansa na zjedzenie taniego pączka? Wszystko za sprawą VAT

W tym roku możemy mieć ostatnią okazję na zjedzenie pączka z zerową stawką VAT. Obniżka tego podatku do 0 proc. obowiązuje tylko do marca br. Choć ceny pączków w sklepach czy cukierniach mogą odstraszać, w przyszłym roku może się okazać, że o kwotach, które płacimy dziś, będziemy mogli już tylko pomarzyć. Zdjęcie

Ostatnia Szansa Na Zjedzenie Taniego Paczka Wszystko Za Sprawa Vat 22cb34c, NEWSFIN

Z roku na rok pączki stają się coraz droższe /Adam Burakowski/REPORTER /East News Reklama

Jak pisaliśmy w Interii, tłusty czwartek co roku jest coraz droższy. Za ulubione, tradycyjnie spożywane tego dnia pączki płacimy coraz więcej. Przyczyn jest kilka – począwszy od wysokiej inflacji, rosnące koszty pracy, surowców i energii potrzebnej do ich wyprodukowania. 

– Względem poprzedniego roku pączki w dyskontach podrożały średnio o 2 proc., natomiast w cukierniach średnie ceny wzrosły o 16 proc. – mówi Antonina Grzelak z firmy PanParagon.

Reklama

„Ostatnia szansa na pączka z zerową stawką VAT”

Przyszłe lata mogą przynieść jeszcze większe podwyżki. Choć prognozy ekonomistów wskazują, że tempo wzrostu cen wyhamuje, z dużym prawdopodobieństwem przestanie funkcjonować zerowy VAT na żywność objętą wcześniej stawką 5 proc. Przepis ten został wprowadzony w lutym 2023 i zgodnie z obowiązującymi zapisami obowiązuje tylko do marca br. 

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grant Thornton, przypomina, że również za pączki nie płacimy VAT w związku z wprowadzoną tarczą antyinflacyjną. 

„VAT na pączki wynosi 0. Podobnie jak stawka VAT na żywność jest 0 proc. Ale tylko do końca marca, więc być może to ostatnia szansa na zjedzenie pączka w tłusty czwartek ze stawką 0 proc.” – wskazuje ekspertka.

Rozwiń

Przypomina jednocześnie, że od połowy 2020 roku w przypadku pączków obowiązuje jedna stawka VAT – 5 proc. Wcześniej podatek płacony był w zależności od rodzaju pączka: 5 proc. od pączka bez cukru, 8 proc. od klasycznego oraz 23 proc. o przedłużonym terminie ważności.

Postulat przedłużenia zerowego VAT na żywność i złożenie stosownego projektu ustawy zapowiedział były premier Mateusz Morawiecki. Przywołał stanowisko Narodowego Banku Polskiego, które mówi o możliwym odbiciu inflacji w przypadku niezamrożenia cen energii i niekontynuowania obniżki podatku na produkty żywnościowe. 

– Proponujemy w związku z tym, aby przedłużyć obowiązywanie zerowego VAT co najmniej do końca tego roku – wskazał.

Może to oznaczać, że przyszłoroczne pączki będą jeszcze droższe niż obecnie. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *