Będzie obniżka cen prądu? Rząd obiecuje tańszą energię dla gospodarstw domowych

Rząd przygotowuje specjalne rozporządzenie, dzięki któremu gospodarstwa domowe zapłacą mniej za energię elektryczną – wynika ze słów ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Zdjęcie

Będzie Obniżka Cen Prądu Rząd Obiecuje Tańszą Energię Dla Gospodarstw Domowych Ede8202, NEWSFIN

Rząd obiecuje niższą cenę prądu dla gospodarstw domowych. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Reklama

Rząd, za pomocą odpowiedniego rozporządzenia wprowadzi obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – poinformował w poniedziałek w Zabrzu (Śląskie) minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak stwierdził Sasin, przewidywana w rozporządzeniu obniżka będzie „nawet na nieco wyższym poziomie” niż ta, którą rząd próbował wprowadzić poprzez dopisanie odpowiednich przepisów do ustawy o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Jak dodał, skala nowej obniżki wynika z „oceny sytuacji i możliwości pokrycia kosztów z jednej strony przez środki budżetowe, z drugiej przez spółki energetyczne”.

Sasin przypomniał, że cała ustawa o gwarancjach finansowych dla NABE, w tym dopisane do niej przepisy o wstecznej, 5 proc. obniżce cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i innych uprawnionych odbiorców została odrzucona przez Senat. Według niego, biorąc pod uwagę kalendarz parlamentarny, trudno spodziewać się, żeby wetem Senatu mógł jeszcze zająć się Sejm. – Dlatego zdecydowaliśmy, aby wprowadzić te rozwiązania drogą rozporządzenia ministra klimatu – stwierdził minister.

Odrzucona przez Senat ustawa o gwarancjach finansowych dla NABE zawiera dopisane w Sejmie po II czytaniu przez klub PiS przepisy przewidujące 5-procentową, obowiązującą wstecznie od początku 2023 r., obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i odbiorców uprawnionych, korzystających – w ramach określonych limitów zużycia – z zamrożonych cen.

Wcześniej zwiększono limity zużycia prądu z zamrożoną ceną

Przypomnijmy: nowelizacja ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku zwiększa limity zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżono cenę maksymalną energii m.in. dla samorządów, przedsiębiorców i podmiotów wrażliwych. 

Wyższe limity wynoszą:

– dla gospodarstw domowych 3000 kWh rocznie (dotychczas 2000 kWh rocznie)

– dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnością 3600 kwH rocznie (dotychczas 2600 kWh rocznie);

– dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 4000 kwH rocznie (dotychczas 3000 kWh rocznie)

Co ważne, nowe limity są do wykorzystania w 2023 r., nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej – jeszcze przed wejściem w życie ustawy – przekroczył dotychczasowy limit. Nadpłata zostanie mu zaliczona na poczet kolejnej faktury.

Obok obniżenia opłat dla gospodarstw domowych pojawią się także inne zmiany – to obniżenie ceny maksymalnej prądu dla samorządów, sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale czy szkoły. Obecnie maksymalna stawki wynosi ona 785 zł za 1000 kWh, zaś od 1 października ma spaść do 693 zł za 1000 kWh, czyli takiej samej kwoty jak dla gospodarstw domowych po przekroczeniu przez nie limitów zamrożenia.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Inglot: Opinia Polaków o uchodźcach z Ukrainy pogarsza się INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *