To już ostatnie godziny na ulokowanie oszczędności na korzystniejszych warunkach. Od listopada Ministerstwo Finansów obcina odsetki od detalicznych obligacji. Już od środy niemal wszystkie oferowane papiery skarbowe, bo tylko z jednym wyjątkiem, będą gorzej oprocentowane.
/123RF/PICSEL
Reklama
– W listopadowej emisji detalicznych obligacji skarbowych oprocentowanie będzie niższe niż w październiku. Dla przykładu w przypadku obligacji 3-letniej ze stałym oprocentowaniem, stawka spadnie z 6,85 proc. do 6,6 proc. Warto więc zamrozić sobie to wyższe oprocentowanie na dłuższy okres. Zwłaszcza, że w kolejnych miesiącach oprocentowanie może nadal spadać – mówi Interii Biznes Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.
– Stopa referencyjna NBP została obniżona we wrześniu i październiku o łącznie 1 pkt proc., a tymczasem oprocentowanie wspomnianej obligacji spadło tylko o 0,25 pp. Kolejne obniżki są więc prawdopodobne. Obejmą one jednak tylko nowo nabywane obligacji. Jeśli ktoś dokona zakupu jeszcze w październiku, to przez 3 lata będzie mógł się cieszyć stawką 6,85 proc. – dodaje ekspert.
Ministerstwo Finansów ogłasza nowe warunki na kolejny miesiąc z kilkudniowym wyprzedzeniem. Tak było i tym razem. Resort obniża w listopadowej ofercie oprocentowanie obligacji detalicznych o 0,25 pkt proc. za wyjątkiem papierów 3-miesięcznych, która zostają na dotychczasowym, ale niskim poziomie.
Nowe oprocentowanie obligacji opartych o stopę referencyjną NBP sprzedawanych w listopadzie, wyniesie 6,25 proc. dla obligacji 1-rocznych i 6,50 proc. dla 2-letnich. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,60 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,75 proc. dla 4-latek oraz 7 proc. dla 10-latek.
Od listopada gorsze odsetki dla oszczędzających w obligacjach
6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio na 6,95 proc. i 7,25 proc. w pierwszym roku. Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży, która wynosi w przypadku oferowanych w listopadzie instrumentów 0 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,5 proc. dla 2-letnich.
Oprocentowanie obligacji 4-letnich zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,25 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,5 proc. Preferencyjna marża dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co 4- i 10-latek, wynosi odpowiednio 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2 proc. dla 12-letnich.
Monika Krześniak-Sajewicz