Kiedy darowizna nie wlicza się do majątku? Prawo spadkowe i darowizny

Jednym z najbardziej zawiłych aspektów prawa spadkowego są darowizny dokonane przez testatora za jego życia. Zasadniczo żadna darowizna nie jest bezpośrednio liczona jako część spadku; jednak w kontekście dziedziczenia ustawowego może być brana pod uwagę przy podziale spadku pomiędzy najbliższych krewnych zmarłego — małżonka i dzieci. W takich przypadkach darowizny te są uwzględniane w tzw. udziale w spadku dla każdego spadkobiercy. Niemniej jednak istnieją wyjątki od tej zasady. Przeanalizujemy, kiedy darowizna jest wyłączona ze spadku.

Zdjęcie

Kiedy Darowizna Nie Wlicza Si Do Majtku Prawo Spadkowe I Darowizny 3856978, NEWSFIN

Kiedy darowizna nie wlicza się do majątku? Ważne jest rozważenie kilku istotnych wyjątków. / 123RF/PICSEL Reklama

Co stanowi majątek?

Majątek obejmuje całość praw i obowiązków majątkowych, które należały do testatora w chwili jego śmierci . Obejmuje nie tylko nieruchomości i oszczędności, ale także zobowiązania, takie jak hipoteki lub roszczenia. Majątek obejmuje wszystko, co jest prawnie dziedziczne .

Majątek zmarłego jest dostępny dla spadkobierców za pośrednictwem testamentu sporządzonego przez notariusza za życia testatora lub poprzez dziedziczenie ustawowe . W tym ostatnim scenariuszu najbliżsi krewni zmarłego, tj. małżonek i dzieci, mają pierwszeństwo w dziedziczeniu .

Reklama

Co wchodzi w skład majątku?

Otrzymanie spadku nie zawsze prowadzi do zwiększenia majątku spadkobiercy . Czasami może się okazać, że długi testatora znacznie przewyższają całkowitą wartość spadku. Majątek składa się głównie z, między innymi:

  • majątek ruchomy – pojazdy, biżuteria, przedmioty osobiste zmarłego, dzieła sztuki itp.;
  • nieruchomości – domy, działki, mieszkania, gospodarstwa rolne, służebności gruntowe itp.;
  • środki pieniężne – przechowywane w gotówce i na rachunkach bankowych zmarłego (z wyłączeniem środków pieniężnych podlegających tzw. rozporządzeniu na wypadek śmierci).

W skład spadku wchodzą również prawa i obowiązki cywilne, w tym:

  • umowy – spadkobiercy przejmują status prawny testatora na podstawie np. umowy zlecenia, dzierżawy, sprzedaży, leasingu itp. Wyjątki istnieją w przypadku umów ściśle związanych z osobistymi atrybutami testatora, takich jak umowy, w których testator miał wykonać określoną pracę, np. jako rzeźbiarz, malarz lub inny rodzaj artysty;
  • prawa własności – np. hipoteki lub zastawy;
  • roszczenia deliktowe – obejmują one na przykład roszczenia o odszkodowanie za szkody majątkowe poniesione przez zmarłego;
  • udziały w spółkach – np. prawo pracownika do bezpłatnego nabycia udziałów, co do których spadkodawca wyraził wcześniej chęć nabycia;
  • prawa wynikające ze stosunku pracy – np. wszelkie należne, ale niezapłacone wynagrodzenie za pracę zmarłego ( Ważne! Umowa o pracę ulega rozwiązaniu z chwilą śmierci pracownika) lub odszkodowanie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Ponadto majątek obejmuje również prawa autorskie i patenty testatora. Obejmuje również wszystkie zobowiązania finansowe zmarłego, takie jak zaległe kredyty i pożyczki .

Kiedy darowizna jest wyłączona ze spadku?

Majątek nie obejmuje małych prezentów, które są zazwyczaj przyjmowane w danym kontekście . Obejmuje to na przykład różne prezenty urodzinowe, świąteczne, imieninowe, ślubne i nagrody związane z osobistymi osiągnięciami testatora. Darowizna nie będzie uważana za część majątku, nawet jeśli została przekazana ponad dziesięć lat wcześniej , licząc wstecz od momentu otwarcia spadku , na rzecz osób, które nie są spadkobiercami ani nie są uprawnione do obowiązkowego udziału.

Ważne jest podkreślenie, że podczas obliczania obowiązkowego udziału należnego zstępnemu, darowizny dokonane przez testatora w czasie, gdy nie miał on zstępnych (dzieci) nie są dodawane do spadku . Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy darowizna została dokonana mniej niż trzysta dni przed narodzinami zstępnego.

Przeczytaj także:

Zasiłki pogrzebowe rosną. Branża stara się zapobiec rosnącym kosztom pochówku

Kto dziedziczy majątek dziadków? Zależy to od tego, czy istnieje testament

Opłaty cmentarne: Kiedy i ile należy uiścić, aby uniknąć utraty grobu bliskiej osoby?

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *