Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zanieczyszczenie nawierzchni drogi publicznej może skutkować znaczną grzywną. Rolnicy, którzy wjeżdżają ciągnikami bezpośrednio na chodnik po zakończeniu pracy w polu, mogą to potwierdzić. Niemniej jednak nie tylko osoby pracujące w rolnictwie mogą zostać ukarane grzywną.
/ igorbondarenko / 123RF/PICSEL
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zanieczyszczenie drogi może skutkować grzywną . Rolnicy powinni o tym szczególnie pamiętać, manewrując ciągnikami i maszynami rolniczymi na nawierzchni po pracy w polu. Jednak nie są oni jedynymi osobami, które ryzykują grzywną za zanieczyszczenie drogi.
Kary za zanieczyszczenie dróg. Rolnicy muszą być ostrożni, ale nie są jedynymi, którzy podlegają karom
Każdy kierowca zna ten scenariusz: ciągnik wjeżdżający na jezdnię z pola rozrzuca obornik i grudki brudu ze swoich opon , które później pokrywają asfalt. To samo dotyczy ciężkich pojazdów budowlanych, które włączają się do ruchu z placu budowy, hojnie brudząc drogę resztkami roślin i gleby.
Reklama
To nie tylko stanowi niedogodność dla innych użytkowników dróg, ale jest również karalne na mocy prawa. Od 1 stycznia 2025 r. artykuł 91 Kodeksu wykroczeń wyraźnie określa kary za zanieczyszczanie drogi publicznej.
Artykuł 91 Kodeksu wykroczeń
Przepisy są więc dość jednoznaczne w kwestii kar za zanieczyszczenie drogi. Jednak grzywna to nie jedyna konsekwencja. Gazeta.pl zwraca uwagę, że za zanieczyszczenie asfaltu grozi również grzywna. Policja może wystawić mandat w wysokości 200 zł i dodatkowo może zobowiązać nas do oczyszczenia jezdni. W rezultacie łączna kara za zanieczyszczenie drogi może wynieść 1700 zł.
Potencjalne pozwy sądowe za brudną drogę. Staje się to jeszcze poważniejsze w przypadku wypadku
Jeśli osoba odpowiedzialna za zanieczyszczenie będzie to robić wielokrotnie, może nawet stanąć przed sądem. Prokuratura może się zaangażować, jeśli brud na drodze przyczyni się do wypadku.
W takim przypadku, jak stwierdzono w artykule 177 Kodeksu karnego, kara może być tak surowa, jak 8 lat pozbawienia wolności, jeśli incydent spowoduje śmierć lub poważne obrażenia. Dlatego też kluczowe jest, aby nie lekceważyć znaczenia utrzymania czystych dróg.
Z jednej strony rolnicy i pracownicy budowlani muszą być świadomi, czy ich działania związane z wjazdem z pola lub placu budowy na asfalt mogą doprowadzić do skażenia. Z drugiej strony kierowcy nie powinni biernie obserwować sytuacji, ale podjąć działania przeciwko nieostrożnym operatorom ciągników i wywrotek , a w razie potrzeby udokumentować wykroczenie.