Jak założyć konto w banku? Jest na to kilka sposobów

Konto w banku można założyć obecnie na kilka sposobów. W zależności od tego, na który się zdecydujesz, będziesz potrzebować innych danych. Sprawdź, jak się przygotować do otwarcia konta. Zdjęcie

Jak Zalozyc Konto W Banku Jest Na To Kilka Sposoboacutew 8f30f56, NEWSFIN

Jak założyć konto w banku? /123RF/PICSEL Reklama

Kto może założyć konto w banku?

Indywidualne konto bankowe może założyć każda osoba pełnoletnia, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i która posiada dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Młodsze osoby również mogą mieć rachunek bankowy, jednak nie mogą go samodzielnie założyć. Zgodę musi wyrazić rodzic lub prawny opiekun dziecka, który jest przedstawicielem ustawowym nieletniego.

Niektóre banki mają regulacje, które uniemożliwiają założenie konta osobistego osobom uzyskującym dochody za granicą lub które rozliczają się podatkowo w innych krajach.

Dokumenty niezbędne do założenia konta w banku

W większości przypadków do założenia rachunku bankowego potrzebny jest wyłącznie dowód osobisty.

Dokument tożsamości musi być ważny i niezniszczony. Jeśli zakłada się rachunek bankowy dla dziecka, można spodziewać się przedstawienia swojego dowodu osobistego oraz dowodu tożsamości dziecka. Zazwyczaj w tym celu można okazać paszport, legitymację szkolną lub akt urodzenia.

Dane do założenia konta w banku – jakie trzeba podać?

We wnioskach o założenie konta bankowego na pewno trzeba podać:

Reklama

  • imię i nazwisko
  • miejsce i datę urodzenia
  • numer PESEL
  • adres zamieszkania, zameldowania i korespondencyjny
  • numer, serię, datę wydania i termin ważności dowodu osobistego
  • obywatelstwo
  • dane kontaktowe.

Niekiedy należy podać także stan cywilny, wykształcenie, źródło dochodów czy liczbę osób będących na utrzymaniu.

Jak założyć konto w banku?

Większość banków oferuje obecnie dwa główne sposoby założenia konta: online i w placówce banku.

Ścieżka postępowania jest generalnie taka sama. Najpierw wypełnia się wniosek – elektroniczne lub w formie papierowej w placówce. Następnie potwierdza się znajomość regulaminu, tabeli opłat i prowizji i wyraża się zgodę na złożenie oświadczeń i przekazywanie pewnych informacji. W tym miejscu warto sprawdzić, które zgody są niezbędne do tego, aby faktycznie założyć konto.

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z umową przedstawioną przez bank, zweryfikowanie tożsamości przez pracownika banku lub system, zatwierdzenie umowy po stronie banku i aktywacja konta.

Gdy zakładamy konto w placówce, pracownik prowadzi nas przez proces krok po kroku. Przy weryfikacji tożsamości prosi o okazanie dokumentu tożsamości, który następnie skanuje i umieszcza w dokumentacji bankowej.

Przy zakładaniu konta online weryfikacja tożsamości przebiega odrobinę inaczej. Nowoczesne aplikacje bankowe umożliwiają wykonanie zdjęcia dowodu osobistego oraz selfie, aby potwierdzić tożsamość przyszłego klienta. Zazwyczaj wszystko to wykonywane jest automatycznie i konto może być otwarte nawet w środku nocy.

Jeśli już posiadamy jedno konto w danym banku, otwarcie drugiego za pośrednictwem aplikacji zazwyczaj nie wymaga przesyłania zdjęć, a jedynie wpisania szeregu PINów czy kodów, które są niezbędne do użytkowania aplikacji.

Zdecydowanie najmniej popularnym sposobem zakładania konta obecnie jest otwarcie rachunku przez infolinię. Jest to możliwy, ale zdecydowanie najmniej wygodny sposób. Jeśli z niego skorzystamy i tak będziemy musieli prawdopodobnie udać się do banku lub podpisać dokumenty dostarczone przez kuriera, aby móc korzystać z konta.

Podsumowując, do otwarcia konta osobistego w banku wystarczy w większości przypadków sam dowód osobisty, ale w zależności od wybranej metody potrzebny może być także smartfon z zainstalowaną aplikacją, skaner dokumentów lub konieczne okaże się udanie do placówki. Proces zakładania konta w zależności od wybranej metody nie zajmuje zazwyczaj więcej niż kilkanaście minut do pół godziny. 

KO

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *