Ile wynosi opłata za kartę w banku? Tyle trzeba zapłacić w PKO BP i mBanku

Opłaty za kartę w banku to często dodatkowy koszt, wliczony w prowadzenie rachunku bankowego. Tych można uniknąć, ponieważ finansowe instytucje przewidują różne scenariusze, kiedy opłaty nie są naliczane. Są jednak związane z obowiązkiem wykorzystania swoich środków na koncie. Sprawdzamy, czym jest opłata za kartę w banku oraz ile wynosi w PKO BP i mBanku.

Zdjęcie

Ile Wynosi Opłata Za Kartę W Banku Tyle Trzeba Zapłacić W Pko Bp I Mbanku Dbc18f8, NEWSFIN

Opłata za kartę w banku. Ile kosztuje w PKO BP, a ile w mBanku? /123rf.com /123RF/PICSEL

Reklama

Czym jest opłata za kartę w banku?

Opłata za kartę w banku to koszt, jaki ponosi klient regularnie za jej posiadanie i korzystanie. W zależności od konkretnej instytucji naliczana może być miesięcznie, rocznie lub kwartalnie, zależnie od polityki konkretnego banku. Istnieje kilka powodów, dla których obowiązuje opłata za kartę w banku. Pierwszy z nich to usługi i funkcje. Dostęp do bankomatów, płatności online czy ubezpieczenia pokrywane są z opłaty za kartę.

Opłata za kartę w banku to również wpisany koszt w jej produkcji oraz wysyłki, która zazwyczaj podczas zakładania konta wprost nic nie kosztuje. Dodatkowo banki w cenę wliczają zapewnienie bezpieczeństwa transakcji kartowych i ochrony przed oszustwami. Dodatkowo banki muszą ponosić koszty inwestycji w nowe technologie, które również mogą być finansowane z opłat za kartę w banku.

Płacona przez klientów danina pokrywa także utrzymanie sieci bankomatów. Dodatkowo banki muszą spełnić szereg regulacji i wymagań związanych z kartami, które również wymagają nakładów finansowych. Dodatkowo karty umożliwiają dostęp do globalnej sieci płatności. Stąd, z uwagi na ten udział, również ewentualne koszty przerzucane są na posiadaczy w ramach opłaty za kartę w banku.

Opłata za kartę w PKO BP: ile wynosi?

Opłaty i prowizje za kartę różnią się w zależności od wybranej oferty. Dobra informacja jest taka, że część jest całkowicie darmowa po spełnieniu konkretnych warunków. Te to oczywiście płatności, czy to internetowe, czy z fizycznym wykorzystaniem karty w sklepie. Ile wynosi opłata za kartę w PKO BP? W zależności od oferty wygląda to następująco:

  • Konto dla Młodych: 5 zł lub darmowe po wykonaniu dwóch transakcji kartą lub BLIK;
  • Konto za Zero: 10 zł, ale opłaty można uniknąć – wystarczy pięć transakcji kartą lub BLIK miesięcznie (wypłaty gotówki z innego bankomatu niż PKO BP to 10 zł kartą bez względu na wysokość wypłaty);
  • Konto Rodzica: 10 zł miesięcznie lub darmowe po wykonaniu pięciu transakcji kartą lub BLIK miesięcznie.

Ile wynosi opłata za kartę w PKO Mastercard Platinum? Tu opłaty można uniknąć, jeżeli średnio w miesiącu właściciel dokona transakcji na kwotę min. 5 tys. zł, natomiast jeśli kwota transakcji wyniesie min. 2,5 tys. zł, to opłata wyniesie 150 zł.

Przeczytaj również: Tarcza antyinflacyjna nie będzie przedłużona na 2024 rok. Jest zapowiedź rządu

Opłata za kartę w mBanku: ile wynosi?

Opłata za kartę w mBanku to zero złotych pod warunkiem, że w ciągu miesiąca właściciel wykona nią bezgotówkowe transakcje o wartości min. 350 zł. Jeżeli posiadacz „plastiku” nie spełni tych warunków, za kartę debetową eKonto Standard w mBanku trzeba będzie zapłacić 7 zł. Od połowy sierpnia 2023 roku wzrosły opłaty za kartę dla rachunków Multi Comfort i Multi Active. Ci pierwsi będą płacić 7,5 zł, a osoby z kontem Multi Active zapłacą 15 zł.

Zmieniły się również cenniki korzystania z bankomatów. Te zostały podniesione w drugi miesiąc wakacji. Za usługę, w której klient banku pobierze kwotę poniżej 100 zł, zapłaci 2,5 zł. Wcześniej ta sama operacja kosztowała 1,3 zł. Opłaty unikniemy, jeśli wypłacimy większą sumę pieniędzy. Kolejne zmiany opłat w mBanku poniosą osoby korzystające z abonamentu na wypłacanie gotówki bez dodatkowych kosztów dowolną ilość razy. Usługa zdrożała o 2 zł. Teraz klienci zapłacą 7 zł.

Przeczytaj również:

Bankomat wciągnie kartę, ale to nie awaria. Uważaj, oszuści mają zaskakujący sposób

PKO BP ostrzega klientów, macie tylko 30 dni. Potem konto zostanie zablokowane

We wrześniu ogromne zmiany w bankomatach. Te banknoty staną się bezużyteczne

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Zwolnij. Fałszywe strony

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *