Hołownia apeluje o obniżenie stóp procentowych. Zwraca się do prezesa NBP

Szymon Hołownia wzywa prezesa NBP do obniżenia stóp procentowych. Marszałek Sejmu twierdzi, że Adam Glapiński nie ma żadnego uzasadnienia dla uniemożliwiania Polakom korzystania z niższych rat kredytów. Zdjęcie

Hoownia Apeluje O Obnienie Stp Procentowych Zwraca Si Do Prezesa Nbp 2d866c3, NEWSFIN

Marszałek Hołownia apeluje o obniżenie stóp procentowych / Paweł Wodzyński / East News Reklama

Szymon Hołownia twierdzi, że nie ma dziś żadnego uzasadnienia dla tego, aby Polak ponosił wyższe koszty kredytu niż Czech czy Niemiec , i na platformie X zwraca się bezpośrednio do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Hołownia apeluje do prezesa NBP. Domaga się obniżki stóp procentowych

Szymon Hołownia udostępnił na X wpis, do którego dołączył skan listu skierowanego do szefa NBP:

„Polska jest liderem w Europie, jeśli chodzi o drogie kredyty. Nie ma powodu, aby Polak ponosił dziś wyższe koszty kredytu niż Czech czy Niemiec. Skontaktowałem się z prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim, z prośbą o obniżenie stóp procentowych ”, jak stwierdził w poście Hołownia.

Reklama

Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta zauważa ponadto, że biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich znajdują się uczestnicy gospodarki, zwłaszcza polscy kredytobiorcy, którzy borykają się ze znacznymi kosztami spłaty kredytów, „apeluję do Pana, Panie Prezydencie , jako przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, z apelem o rozważenie obniżenia stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego”.

Hołownia popiera swój apel, powołując się na widoczną tendencję łagodzenia polityki pieniężnej w innych krajach europejskich:

„Na przykład w Czechach stopy procentowe zostały obniżone do poziomów z początku 2022 r., co stanowi najniższy poziom od trzech lat . Z kolei w Polsce stopy procentowe pozostają o 3 punkty procentowe wyższe niż na początku 2022 r.”, jak wspomniano w liście.

Obniżka stóp procentowych jest kluczowym bodźcem dla gospodarki

Zdaniem Hołowni konieczna jest dyskusja na temat łagodzenia restrykcyjnej polityki pieniężnej .

„Jestem głęboko przekonany, że wypełniając swoje konstytucyjne obowiązki, NBP kieruje się danymi płynącymi z gospodarki, które odzwierciedlają dynamikę popytu i podaży . Jestem przekonany, że zidentyfikowany trend w regionie stanowi istotny argument za rozważaniami Rady Polityki Pieniężnej na temat poziomu stóp procentowych w Polsce” – ocenił Marszałek Sejmu.

Hołownia jest przekonany, że obniżenie stóp procentowych stanowiłoby istotny impuls dla całej polskiej gospodarki, gdyż mogłoby pobudzić inwestycje , stworzyć nowe miejsca pracy i zwiększyć popyt.

„W związku z tym mam nadzieję, że Narodowy Bank Polski, a w szczególności Rada Polityki Pieniężnej (RPP), wezmą pod uwagę tempo ożywienia gospodarczego i koszty utrzymania, z jakimi borykają się obecnie obywatele Rzeczypospolitej Polskiej” – napisał Hołownia.

Czy obniżki stóp procentowych są możliwe?

Członkini RPP Iwona Duda niedawno oceniła, że jeśli w 2025 r. w ogóle miałyby nastąpić obniżki stóp procentowych, to byłoby to możliwe dopiero pod koniec roku , a skala łagodzenia polityki pieniężnej byłaby ograniczona.

„Warto zauważyć, że nawet w naszym regionie niektóre banki centralne z Europy Środkowo-Wschodniej, po spowolnieniu spadku inflacji, albo wstrzymują się z dalszymi obniżkami stóp, albo nawet dostosowują stopy w górę. W Polsce staramy się unikać podnoszenia stóp procentowych, więc musimy utrzymać je na obecnym poziomie przez dłuższy czas, aby zapewnić, że inflacja będzie zgodna ze ścieżką, która doprowadzi do stałego trendu spadkowego i zbliży się do celu inflacyjnego w średnim okresie – dopiero wtedy będziemy mogli rozważyć obniżki” – przekazał Duda PAP Biznes.

Inny członek RPP, Ludwik Kotecki, wspomniał niedawno, jak donosi Puls Biznesu, że spodziewa się obniżek stóp procentowych na początku trzeciego kwartału , przy czym najpóźniejszym terminem jest wrzesień.

„Moim zdaniem skala cięć powinna wynieść co najmniej 50 punktów bazowych , ponieważ jest na to miejsce. Maksymalnie może osiągnąć 100 punktów, ale osiągnięcie tego w tym roku może być trudne” – wyraził Kotecki, jak donosi PB.

Obecnie główna stopa referencyjna ustalona przez NBP wynosi 5,75 procent. Obowiązuje od 5 października 2023 r.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *