Czy da się wypłacić pieniądze z OFE? Tylko w jednym przypadku

Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) stanowi część systemu emerytalnego, a konkretnie – tworzy drugi filar emerytalny w Polsce. Niektóre osoby mogą zastanawiać się nad tym, czy istnieje możliwość wypłaty pieniędzy z OFE przed emeryturą. Okazuje się, że jest to możliwe, jednak tylko w przypadku śmierci ubezpieczonego. Zdjęcie

Czy Da Sie Wyplacic Pieniadze Z Ofe Tylko W Jednym Przypadku 6d102aa, NEWSFIN

Czy da się wypłacić pieniądze z OFE przed emeryturą? /123RF/PICSEL Reklama

Czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE)?

Otwarty Fundusz Emerytalny to drugi filar emerytalny w Polsce, z którego mogą skorzystać osoby objęte składkami emerytalnymi. Odpowiednia część składki jest przekazywana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na indywidualny rachunek w OFE. Otwarty Fundusz Emerytalny inwestuje zgromadzone środki, by ich wartość mogła rosnąć. Członkostwo w OFE jest dobrowolne. 

Warto również wspomnieć o tak zwanym suwaku bezpieczeństwa. Zgodnie z tą zasadą, na 10 lat przed osiągnięciem przez ubezpieczonego wieku emerytalnego, określona ilość środków zgromadzonych na rachunku OFE jest comiesięcznie przekazywana na subkonto w ZUS. Co więcej, zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej: „W momencie uruchomienia suwaka bezpieczeństwa ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE”. 

Reklama

Czy da się wypłacić pieniądze z OFE przed emeryturą?

Okazuje się, że przed emeryturą wypłata pieniędzy z OFE przez ubezpieczonego nie jest możliwa. Co więcej, nie można ich również wypłacić po przejściu na emeryturę. Jak już zostało wcześniej wspomniane, na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego rzeczone środki zaczynają być przekazywane na subkonto w ZUS-ie. W momencie przejścia na emeryturę liczy się je na poczet świadczenia emerytalnego. 

Warto jednak wiedzieć, że wypłata pieniędzy z OFE jest możliwa jedynie w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Wówczas środki zgromadzone w ramach drugiego filaru emerytalnego są dziedziczone przez współmałżonka bądź innego spadkobiercę. W takiej sytuacji konieczne okazuje się złożenie stosownego wniosku o wypłatę rzeczonych środków. Warto jednak zaznaczyć, że odziedziczenie środków jest niemożliwe w momencie, gdy zmarła osoba pobierała emeryturę dłużej niż 3 lata. 

Czy da się zrezygnować z uczestnictwa w OFE?

Niektórzy mogą się zastanawiać nad tym, czy da się zrezygnować z uczestnictwa w OFE. Okazuje się, że nie można zrobić tego z dnia na dzień. Decyzję o tym, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej (na subkonto w ZUS czy do OFE), można przekazać w trakcie tak zwanego okna transferowego. W 2024 roku ubezpieczeni mieli taką możliwość w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca. Wówczas należało złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ZUS-US-OFE-03.

Kiedy czeka nas następne okno transferowe? Prawdopodobnie decyzję dotyczącą składki będziemy mogli podjąć dopiero w 2028 roku.  

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *