Brak prawa do świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. ZUS wydał oświadczenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał komunikat skierowany do studentów i ich opiekunów, w którym podkreśla, że osoby dorosłe, które sezonowo dorabiają w okresie wakacyjnym, muszą ponownie zarejestrować się do ubezpieczenia po zakończeniu zatrudnienia. Niedokonanie tego będzie skutkować utratą prawa do świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Zdjęcie

Brak Prawa Do Wiadcze Z Narodowego Funduszu Zdrowia Zus Wyda Owiadczenie A85d501, NEWSFIN

ZUS przypomina o konieczności ponownego zgłoszenia się do ubezpieczenia dla studentów, którzy pracowali sezonowo na podstawie umowy o pracę / Reklama 123RF/PICSEL

„Wielu studentów podejmuje pracę w niepełnym wymiarze godzin w okresie wakacyjnym, nawet na podstawie umowy o pracę. Rodzice powinni pamiętać, że w takich przypadkach dziecko nabywa własne prawa do ubezpieczenia zdrowotnego” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie prasowym. Konieczne jest wyrejestrowanie takich osób z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny poprzez poinformowanie o tym pracodawcy, który jest odpowiedzialny za składki.

Uczeń uzyskał dodatkowy dochód w okresie wakacyjnym. Rodzic musi powiadomić ubezpieczyciela.

Po zakończeniu zatrudnienia rodzic musi dokonać ponownej rejestracji, czyli zgłosić dziecko do ubezpieczenia . Podobnie jak w przypadku wyrejestrowania, dokonuje się tego poprzez powiadomienie pracodawcy. Jeśli rodzic jest emerytem lub rencistą, ma obowiązek złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). „Jeśli zgłaszamy się do ubezpieczenia zdrowotnego, np. z powodu prowadzenia działalności gospodarczej, odpowiedzialność za zgłoszenie i wyrejestrowanie członka rodziny spoczywa na nas, ponieważ stajemy się płatnikami składek” – wskazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Ponowna rejestracja powinna nastąpić w ciągu siedmiu dni od ustania zatrudnienia.

Reklama

Dziecko nie będzie miało dostępu do świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Bez ponownej rejestracji dziecko nie będzie miało dostępu do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), zarówno ambulatoryjnej, jak i stacjonarnej. Jak wskazuje ZUS, uprawnienia pacjenta do bezpłatnej opieki zdrowotnej są sprawdzane za pośrednictwem systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). „Czasami status pacjenta w eWUŚ jest wyświetlany na czerwono. Zdarzało się to na przykład studentom, którzy podjęli pracę i uzyskali ubezpieczenie, ale nie wiedzieli, że po zakończeniu umowy będą musieli ponownie zarejestrować się do ubezpieczenia jako członkowie rodziny” – powiedział Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS, cytowany w komunikacie.

A co z ubezpieczeniem dla dziecka w wieku 18 lat, które nie uczęszcza do szkoły?

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia i ponowna rejestracja nie dotyczy studentów, którzy pracowali na podstawie umowy zlecenia. Studenci poniżej 26. roku życia nie są zobowiązani do opłacania składek . Jeśli dziecko ukończyło 18 lat i nie uczy się, rodzic również musi je wyrejestrować z ubezpieczenia . Dorośli nieuczęszczający do szkoły nadal mają prawo do ubezpieczenia i leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), ale muszą zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotni. Rejestracji można dokonać online.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *