Coroczny przegląd techniczny auta jest obowiązkiem każdego kierowcy. O jego dokonaniu świadczą pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Obecnie w dokumencie jest na nie tylko sześć miejsc. Co zrobić, kiedy w dowodzie rejestracyjnym nie mieszczą się już pieczątki? Czy trzeba go wymieniać? I jak to zrobić? Wyjaśniamy.
/Fot. Piotr Jedzura /Reporter
Minęły już czasy, kiedy brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym spędzał kierowcom sen z powiek. Wizja koniecznej wymiany dokumentów wiązała się z wypełnianiem formularzy i staniem w kolejkach do urzędów. Zwłaszcza, że większość z nas przypominała sobie o tym dopiero, gdy nadchodził czas kolejnego przeglądu technicznego pojazdu. Ostatnio to się jednak zmieniło. I w takich sytuacjach nie ma co wpadać w panikę.
Pieczątki nie mieszczą się w dowodzie rejestracyjnym. Co robić?
Od 1 października 2018 roku weszły w życie przepisy, w świetle których kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Nie oznacza to, że może zaniechać corocznych przeglądów technicznych pojazdu.
Reklama
W trakcie badania technicznego diagnosta wpisuje informacje o odbytym pozytywnie przeglądzie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Poza tym kierowca otrzyma zaświadczenie, że jego pojazd taki przegląd przeszedł. Jeśli więc pieczątki nie mieszczą się w dowodzie rejestracyjnym, doraźnie nie trzeba z tym nic robić. A już z pewnością można w takiej sytuacji udać się na obowiązkowy przegląd techniczny.
Skończyło się miejsce na pieczątki – wymieniać dowód rejestracyjny?
To, że nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, nie oznacza, że nie trzeba go mieć. Taki dokument powinien posiadać każdy właściciel pojazdu. Dlatego, jeśli skończyło się miejsce na pieczątki, pomyśl o wymianie dowodu rejestracyjnego w dogodnym czasie. Ułatwi to ewentualną sprzedaż auta. Pieczątki są też przypomnieniem dla kierowcy, że zbliża się termin corocznego przeglądu.
Warto wiedzieć, że nowy dowód rejestracyjny będzie wyglądał nieco inaczej od obecnego. Najnowszy jego wzór obowiązuje od 1 maja 2022 roku. Chodzi o ważne detale – chemiczny papier, dwutonowy znak wodny oraz wykonana metodą laserową numeracja i personalizacja. Ma to zapobiec podrabianiu dokumentów.
Wymiana dowodu rejestracyjnego krok po kroku
Aby wymienić dowód rejestracyjny, w pierwszej kolejności należy pobrać i wypełnić odpowiedni wniosek. Jego wzory są zamieszczone na stronach lokalnych wydziałów ruchu drogowego.
W tytule powinna znajdować się przyczyna, dla której występujemy o wydanie nowego dokumentu. W przypadku braku miejsca na pieczątki będziemy szukać „wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na wpis o terminie badania technicznego.”
Wymiana dowodu rejestracyjnego kosztuje 54,50 zł. Tę kwotę można uiścić w kasie urzędu lub przelewem na odpowiednie konto bankowe. Dowód wpłaty trzeba dołączyć do składanych dokumentów, czyli wniosku, starego dowodu osobistego i polisą OC. Jeśli upłynął termin ostatniego przeglądu w starym dowodzie, do dokumentów trzeba również dołączyć zaświadczenie diagnosty o aktualnym przeglądzie. Właściciele firm przedstawiają urzędowi również wydruk KRS. Komplet dokumentów dostarczamy do wydziału ruchu drogowego. Nowy dowód powinien być gotowy w ciągu 30 dni. Jego status można śledzić w systemie PWPW.
Źródła: gov.pl, pwpw.pl