Rząd wycofał się ze swojego pomysłu, ale tej zmiany od razu nie będzie. Kierowcy mają problem

17 września wejdą w życie ważne zmiany dla kierowców. Punkty karne będą ponownie usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Mają powrócić także kursy redukujące punkty karne. „Na tę chwilę w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego nie ma jednak możliwości zapisania się na taki kurs” – informuje portalsamorzadowy.pl.

Punkty karne będą ważne przez rok, ale jeszcze nie można zredukować ich liczby (Materiały prasowe, Policja)

Zmiany wejdą w życie 17 września. Ważność punktów karnych zostanie skrócona z obecnych dwóch lat do jednego roku. Co ważne w ten sposób będą się kasować punkty, które kierowcy otrzymają już po 17 września.

Do niedawna kierowcy nie mogli ich zredukować i anulowały się one dopiero po dwóch latach od wystawienia. Ostatecznie rząd zmienił jednak zdanie i się z tego wycofał.

Zmiany w punktach karnych

Po zmianach kierowca nie częściej niż raz na sześć miesięcy będzie mógł brać udział w kursie, który zmniejszy liczbę punktów na jego koncie o sześć. Zajęcia będą mogły się odbywać tylko stacjonarnie. Na kursy teoretycznie można się zapisywać od 17 września, dzięki temu będzie można zredukować dotychczasowe punkty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak PiS chce dojechać do wyborów. Wskazał ich “obrzydliwą grę”

Portalsamorzadowy.pl informuje jednak, że z kursami może być problem.

Choć zmiany wchodzą w życie, to w wielu ośrodkach ruchu drogowego można przeczytać komunikaty o następującej treści:

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zobowiązane są poczekać na pojawienie się rozporządzenia wykonawczego oraz komunikatu określającego termin oraz zakres wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Nie tak to powinno wyglądać – mówi, w rozmowie z portalem Piotr Romek, dyrektor WORD w Łodzi. Dodaje, że u niego chęć udziału w takim kursie zgłosiło już 80 osób.

Portalsamorzadowy.pl dodaje też, że na razie nie wiadomo, ile taki kurs miałby kosztować. Wcześniej trzeba było zapłacić ok. 300 zł.

Surowe kary dla kierowców

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy od ustanowienia wcześniejszych zasad prawo jazdy za punkty straciło ponad 7,5 tys. kierowców. To o 55 proc. więcej niż średnio w ciągu półrocza w 2021 i 2022 r. oraz aż o 90 proc. więcej niż średnio w ciągu sześciu miesięcy 2020 r.

Mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 71 km/h i więcej – 2,5 tys. zł. Kwoty te dwukrotnie rosną w przypadku recydywy.Wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów, czyli 15 znalazły się m.in. naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych. A także za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *