50% firm nie może znaleźć pracowników. „Chcą za dużo zarabiać”

Według badań przeprowadzonych przez Gi Group Holding, prawie połowa polskich firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Wśród problemów rekrutacyjnych podkreślanych przez właścicieli firm znajdują się nadmierne wymagania finansowe kandydatów.

Zdjęcie

50 Firm Nie Moe Znale Pracownikw Chc Za Duo Zarabia 0fb374b, NEWSFIN

Połowa firm ma problem ze znalezieniem pracowników / 123RF/PICSEL Reklama

Firmy nie mogą znaleźć odpowiedniego pracownika. Czy oczekiwania finansowe są problemem?

Tylko 12,9% pracodawców rozważa rozszerzenie swojej siły roboczej w nadchodzącym kwartale, podczas gdy większość (77,8%) nie zamierza wprowadzać żadnych zmian w tej dziedzinie”, stwierdza raport Labor Market Barometer autorstwa Gi Group Holding. Do 2025 r. znaczna liczba firm zamierza zatrudnić personel średniego szczebla (54,7%) i pracowników na stanowiskach początkujących (52,1%). Popyt na stanowiska kierownicze spadł w porównaniu z poprzednimi latami i wynosi obecnie 7,1%. Reklama

Pomimo wzrostu bezrobocia, raport wskazuje, że w Polsce nadal istnieją firmy, które mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników . Prawie połowa właścicieli firm zgłosiła, że ma takie wyzwania. Rok temu wskaźnik ten wynosił 38 procent.

Firmy te wskazały, że głównymi przeszkodami w procesie rekrutacji były bezpodstawnie wysokie oczekiwania płacowe kandydatów , niedopasowanie umiejętności do kwalifikacji, rezygnacje zainteresowanych kandydatów w trakcie procesu rekrutacji oraz brak dostępnych kandydatów.

Szukamy pracowników, ale nie chcemy płacić więcej

Jeszcze rok temu jedną z najpopularniejszych strategii stosowanych przez firmy borykające się z trudnościami rekrutacyjnymi było oferowanie potencjalnym pracownikom wyższych pensji . W bieżącym badaniu z 2025 r. tylko 14,1% organizacji decyduje się na to podejście.

Bardziej powszechną taktyką jest zapewnianie obecnym pracownikom dodatkowych godzin , rekrutowanie pracowników z Ukrainy lub pomaganie kandydatom w zdobywaniu niezbędnych kwalifikacji. Konkretne środki różnią się w zależności od branży. Sektor produkcyjny kładzie nacisk na zatrudnianie pracowników zagranicznych i wydłużanie godzin pracy, podczas gdy sektor publiczny przoduje w tworzeniu partnerstw z instytucjami edukacyjnymi.

W odpowiedzi na wyzwania związane z rekrutacją, firmy wykazały w ciągu ostatniego roku zwiększoną chęć rozważenia zatrudniania pracowników starszego pokolenia . Zmianę tę dostrzega 17,3% organizacji. – Rynek pracy w Polsce wyraźnie się zmienia; gotowość do zatrudniania starszych pracowników nie jest już tylko deklaracją, ale staje się rzeczywistością – zauważa Ewa Michalska, dyrektor operacyjny w Grafton Recruitment.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *