Willy Woo, uważany za jednego z wiodących ekspertów od kryptowalut, podzielił się ostatnio swoimi spostrzeżeniami na temat dynamiki zmian ceny Bitcoina (BTC).
W jego analizie, zakup dużych ilości Bitcoinów na giełdach niekoniecznie prowadzi do gwałtownego wzrostu cen. Komentarz ten wywołał dużą dyskusję na platformie społecznościowej X (niegdyś Twitter). Większa część społeczności przekonana była, że w właśnie w ten sposób reagują na inwestycje kryptowalutowe projekty.
Willy Woo o wzroście ceny Bitcoina
W opublikowanym komentarzu w serwisie X, Willy Woo, wyraził zdziwienie nad przekonaniem, że masowe zakupy Bitcoinów na giełdach prowadzą automatycznie do wzrostu ich cen. Przytoczył przykład z roku 2022, który pokazał, że pomimo zakupów na dużą skalę, cena popularnej kryptowaluty nie uległa znaczącym zmianom.
Will buying up the inventory of BTC on exchanges moon the price?
NO! This is a fallacy. This happened all through the 2022 bear.
There's no supply shock because synthetic BTC via futures markets added to inventory.
The market made a bottom when futures markets relented. pic.twitter.com/o7wgJbeSju
— Willy Woo (@woonomic) September 24, 2023
Jednym z kluczowych argumentów Woo jest to, że brak szoku podażowego wynika z tego, że na rynkach kryptowalut obecne są także syntetyczne BTC, które nie są rzeczywistymi monetami, lecz instrumentami pochodnymi. Te instrumenty pochodne są wynikiem kontraktów terminowych, które odgrywają dużą rolę w kształtowaniu rynku.
Woo sugeruje, że inwestorzy, którzy chcą inwestować w Bitcoin, mogą teraz zwracać uwagę na kontraktowe ETF (Exchange-Traded Fund), ale podkreśla, że niekoniecznie wpłynie to na podaż, ponieważ te produkty są oparte na papierze i nie reprezentują fizycznych Bitcoinów.
Ważnym punktem, który podnosi Woo, jest rola regulacji i nadzoru nad rynkiem. Wskazuje, że wprowadzenie spotowego ETF Bitcoina może pomóc w rozwiązaniu problemu papierowych instrumentów pochodnych i przyczynić się do większej przejrzystości na rynku.
Rynek instrumentów pochodnych a nagłe wzrosty i spadki
Jednak analiza Williego Woo nie kończy się na tym punkcie. Ekspert zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię, a mianowicie rosnącą ilość instrumentów pochodnych związanych z Bitcoinem. Według niego, wzrost liczby tych instrumentów wpływa na płynność BTC i otwiera drzwi do manipulacji cenami. Co więcej, ogranicza to organiczny wzrost ceny.
This is a slide from my TOKEN2049 talk. It's the ratio of "paper BTC" (combined futures open value) that's traded vs the real BTC that is highly liquid and traded. We are now in a regime of 20-30% more BTC being traded. This counteracts a bullish supply shock. pic.twitter.com/fnCHPFXAfC
— Willy Woo (@woonomic) September 20, 2023
Kluczowym wskaźnikiem jest stosunek papierowego Bitcoina do “prawdziwego” BTC. Woo podkreśla, że zwiększenie liczby instrumentów pochodnych w obiegu w stosunku do rzeczywistych Bitcoinów może stworzyć ryzyko. Wskazuje tym samym możliwe problemy ze stabilnością rynku i niezdrowych fluktuacji cen.
Willy Woo podsumowuje swoją analizę, przyznając, że nie uwzględnienie wpływu rynków kontraktów terminowych na cenę Bitcoinów jest “wielkim błędem”. Wskazuje, że zrozumienie skomplikowanych relacji między instrumentami pochodnymi a rynkiem kryptowalut jest kluczowe dla inwestorów i obserwatorów rynku.
Aktualnie, cena Bitcoina wynosi 26 207,82 USD, z odnotowanym spadkiem o 1,32 proc. w ciągu ostatnich 24 godzin i 3,97 proc. w ostatnim tygodniu. Niemniej jednak, na wykresie miesięcznym można zaobserwować dodatni wzrost o mniej niż 1 proc. Pokazuje to, że rynek kryptowalut wciąż jest dynamiczny i pełen niespodzianek.
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK