Hal Finney już w 1998 roku mówił o ważnej krypto technologii

Hal Finney Juz W 1998 Roku Moacutewil O Waznej Krypto Technologii 04ed028, NEWSFIN

Hal Finney Juz W 1998 Roku Moacutewil O Waznej Krypto Technologii 64b5257, NEWSFIN

Hal Finney, znany jako jeden z pionierów technologii Bitcoin, stał się postacią legendarną w świecie kryptowalut. Jego wkład w rozwój technologii blockchain jest niezaprzeczalny, a niedawno odkryty materiał filmowy z 1998 roku tylko potwierdza jego wizjonerskie podejście do kryptografii.

Wideo, które pojawiło się na platformie X, przedstawia Finneya wygłaszającego prelekcję podczas 18. Międzynarodowej Konferencji Kryptologii, znaną jako “Crypto ’98”, która odbyła się na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. W swoim wystąpieniu Finney omawia koncepcję “zero-knowledge proof” (dowód wiedzy zerowej). Mówi:

“Chcę udowodnić Wam, że znam wiadomość, która generuje dany hash przy użyciu SHA-1, nie ujawniając niczego o tej wiadomości. To dowód wiedzy zerowej, a ja napisałem program, który to robi”.

W świecie kryptowalut dowody wiedzy zerowej stały się kluczowym protokołem służącym do zabezpieczania i skalowania sieci blockchain. Są one często stosowane w tzw. rollups, które “grupują” wiele transakcji razem, prezentując je w blockchainie jako jedną transakcję. Istnieją dwa główne typy rollups: Optimistic i Zero-Knowledge. Te drugie opierają się na kryptografii dowodu wiedzy zerowej, pozwalając matematycznie udowodnić pewne informacje bez ujawniania dodatkowych danych.

Kim jest Hal Finney?

Ale kim był Hal Finney? Urodzony w Kalifornii w 1956 roku, zmarł w Arizonie w 2014 roku na skutek powikłań związanych z chorobą ALS. Jego ciało zostało krioprzechowywane przez Fundację Alcor w ramach projektu przedłużania życia. Finney był jednym z pierwszych entuzjastów Bitcoin. W 2009 roku twierdził, że “uruchomił Bitcoin”, co sugeruje, że mógł być drugą osobą, która uruchomiła oprogramowanie Bitcoin. Następnego dnia otrzymał 10 BTC od tajemniczego twórcy Bitcoina, Satoshiego Nakamoto. Ze względu na brak informacji na temat tożsamości Nakamoto, wielu w społeczności Bitcoin uważa, że Finney mógł być Satoshi lub jednym z programistów pracujących pod tym pseudonimem.

W ciągu lat Hal Finney stał się postacią kultową w świecie kryptowalut. Jego wkład w rozwój technologii jest nieoceniony, a jego wizja przyszłości technologii blockchain i kryptowalut była naprawdę imponująca. Nawet po śmierci jego dziedzictwo żyje dalej, inspirując kolejne pokolenia entuzjastów i deweloperów w świecie krypto.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *