Nieustanne zmiany – szansa czy zagrożenie dla rynku pracy? Są gotowe rozwiązania dla przedsiębiorców

„Ready for Change?” – to hasło przewodnie 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbył się w dniach 25-27 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie zgromadziło ponad 6500 uczestników, wspólnie szukających odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób największe wyzwania współczesnego świata przekształcić w szanse. – Sztuczna inteligencja może stać się bronią jądrową rozproszoną. Czyli tanią i dostępną dla kogokolwiek. Technologia może obrócić się przeciwko człowiekowi – przestrzegał przedsiębiorca i filantrop Rafał Sonik. Zdjęcie

Nieustanne Zmiany Szansa Czy Zagrozenie Dla Rynku Pracy Sa Gotowe Rozwiazania Dla Przedsiebiorcoacutew F46671f, NEWSFIN

Podczas 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw szukano gotowych rozwiązań dla przedsiębiorców /materiały promocyjne

Prezentacja partnera

Stwierdzenie, iż żyjemy w czasach permanentnych i dynamicznie postępujących zmian, jest truizmem. Wojna w Ukrainie i pandemia COVID-19 wywróciły życie naszego regionu (i każdego z nas!) do góry nogami. Szalejąca inflacja, kryzys energetyczny, utrzymanie płynności finansowej, miliony uchodźców przekraczających granice Polski – z tym wszystkim musimy się obecnie mierzyć. Ale też ze znalezieniem odpowiedzi na zmiany klimatyczne, przemiany na rynku pracy czy postępującą cyfryzację świata. Czy jesteśmy, jak głosi hasło 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, „Ready for Change?”.

W poszukiwaniu gotowych rozwiązań dla przedsiębiorców

13. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, podobnie jak poprzednie, miała charakter otwarty. W praktyce oznacza to, że wydarzenie jest skierowane do wszystkich zainteresowanych, a udział w nim pozostaje bezpłatny. Mimo to impreza powstała głównie z myślą o potencjalnych i obecnych przedsiębiorcach, co było widać po zorganizowanych spotkaniach, warsztatach, zaproszonych prelegentach i poruszanych tematach, ale również przyznanych nagrodach.

Wyróżnienia wręczono podczas Gali Społeczności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która zainaugurowała kongres. Organizatorzy przyznali kongresowe Nagrody Gospodarcze, a ich laureatami zostali: Rafał Brzoska (założyciel i prezes zarządu międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl), Rafał Sonik (przedsiębiorca, sportowiec i filantrop), Grupa Mokate (jedna z największych w Europie firm rodzinnych), John C. Maxwell (światowy autorytet w dziedzinie przywództwa), Ecco Rail Sp. z o.o. (największy w Polsce prywatny przewoźnik kolejowy), International Rescue Committee (międzynarodowa organizacja wspierająca uchodźców) oraz Wojciech Kostrzewa (przedsiębiorca i przewodniczący Polskiej Rady Biznesu).

Zdjęcie

Nieustanne Zmiany Szansa Czy Zagrozenie Dla Rynku Pracy Sa Gotowe Rozwiazania Dla Przedsiebiorcoacutew C3425f9, NEWSFIN

Wyróżnienia wręczono podczas Gali Społeczności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która zainaugurowała kongres /materiały promocyjne

„Dobry dialog generuje dobre rozwiązania”

Strefa Eksperta i bezpłatne konsultacje w zakresie nowelizacji kodeksu pracy, funduszy europejskich czy zabezpieczeń infrastruktury IT, Międzynarodowe Spotkania B2B, będące szansą na pozyskanie nowych partnerów biznesowych z całego świata, Targi Work For All oraz Biznes Expo i możliwość osobistej rozmowy z pracodawcami z regionu… To tylko kilka z wartych odnotowania inicjatyw, przygotowanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, czyli organizatora 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

– Śląskie potrafi brać pod uwagę szeroko pojęty dialog społeczny czy wsłuchiwać się w głos przedsiębiorców, jak również dostosowywać instrumenty, chociażby unijne, do potrzeb generowanych przez nasz rynek. Dobry dialog generuje dobre rozwiązania i tego udanego, a przede wszystkim konstruktywnego, dialogu państwu i sobie dzisiaj życzę – mówił Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Zdjęcie

Nieustanne Zmiany Szansa Czy Zagrozenie Dla Rynku Pracy Sa Gotowe Rozwiazania Dla Przedsiebiorcoacutew 0a3754b, NEWSFIN

13. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw spotkała się z ogromnym zainteresowaniem /materiały promocyjne

„Największym problemem będzie tempo transformacji”

Z historycznie największymi wyzwaniami mierzą się bowiem obecnie właśnie przedsiębiorcy. Wyraźnie widać to na przykładzie Śląska, który na naszych oczach przechodzi ogromną energetyczną transformację. Dość powiedzieć, iż jeszcze 30 lat temu w kopalniach pracowało ponad 400 tys. górników, natomiast dziś – ok. 70 tys.

– Górniczy rynek pracy jest taką „cebulą”, która w środku ma jądro: czyli pracowników bezpośrednio zatrudnionych w kopalniach, a poszczególne warstwy są przedsiębiorstwami, które z każdą kolejną oddalają się od środka. Te stanowiące wierzchnią warstwę podlegają już restrukturyzacji i redukują zatrudnienie oraz zmieniają profil działalności. Środki na dostosowanie rynku pracy są nieograniczone. Natomiast największym problemem będzie tempo transformacji. Drugim będzie fakt „gotowości” pracowników bliżej „jądra” na zmianę – tłumaczył Grzegorz Sikorski, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

„Dochodzimy do punktu, w którym człowiek może stracić kontrolę”

Jednocześnie jesteśmy świadkami szokującego wręcz rozwoju technologicznego, którego skutków nie sposób przewidzieć. Zbudowanie komputera, a następnie smartfona, wynalezienie internetu, wreszcie – powstanie sztucznej inteligencji. Najwybitniejsze umysły, stąpające obecnie po ziemi, bardzo niechętnie wypowiadają się na temat tego, co przyniesie przyszłość – tej nie sposób bowiem przewidzieć. Pewni możemy być w zasadzie tylko jednego: nasz świat w najbliższym czasie czeka wiele kolejnych zmian.

– Mam ambiwalentne odczucia, co do fazy technologii, w której się znajdujemy od wielu lat. Jestem inwestorem branży IT i widzę, że dochodzimy do punktu, w którym człowiek może stracić kontrolę nad tym, w którą stronę wiele elementów naszej rzeczywistości będzie zmierzało – powiedział przedsiębiorca i filantrop Rafał Sonik. – Uważam, że sztuczna inteligencja może stać się bronią jądrową rozproszoną. Czyli tanią i dostępną dla kogokolwiek. Technologia może obrócić się przeciwko człowiekowi. Szczególnie że człowiek nie wykazał się w ostatnich latach największą mądrością – dodał pierwszy polski zwycięzca Rajdu Dakar.

„Przejść przez ten czas z jak najmniejszymi konsekwencjami”

„Co przyniesie przyszłość?” – to pytanie zadaje sobie każdy z nas, w tym również przedsiębiorcy. Warto jednak mieć świadomość, iż przewidywanie tego, co nadejdzie, jest możliwie jedynie w pewnym ograniczonym zakresie: jeśli uda nam się zaobserwować konkretny, trwający długi czas trend. Zakładamy wówczas, że będzie on się utrzymywał przez kolejne lata. Jednym z takich trendów bez wątpienia są nieustanne zmiany.

Zdjęcie

Nieustanne Zmiany Szansa Czy Zagrozenie Dla Rynku Pracy Sa Gotowe Rozwiazania Dla Przedsiebiorcoacutew 115a246, NEWSFIN

„Co przyniesie przyszłość?” – to pytanie zadaje sobie każdy z nas, w tym również przedsiębiorcy /materiały promocyjne

– Życie pokazało wielokrotnie, że z tych zmian można wyciągać coś dobrego i zawsze warto sobie odpowiadać na pytanie: Co ja w obliczu tej zmiany mogę dać od siebie? – zauważył podczas debaty inauguracyjnej Jasiek Mela, polski podróżnik i działacz społeczny. Innymi słowy, jeśli zmiany przekujemy je w szanse, zawsze będziemy o krok przed innymi.

– Czy się poddamy? Wiem, że nie muszę odpowiadać na to pytanie, ponieważ na Kongresie daliśmy gotowe rozwiązania, które pomogą przejść przez ten czas z jak najmniejszymi konsekwencjami. Dziękuję wszystkim uczestnikom, których zarejestrowało się ponad sześć i pół tysiąca, prelegentom i partnerom – mówił Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora Kongresu. – Do zobaczenia za rok!

Prezentacja partnera

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *