Wymiana okien: jakie szyby wybrać?

Szyba stanowi nawet około 90% okna. Dobrze dobrane, energooszczędne przeszklenia chronią dom przed stratami energii cieplnej. Jednak przez wysłużone okna z nieodpowiednimi szybami może uciekać od 25% do nawet 40% wygenerowanego ciepła, uszczuplając domowy budżet. Jakie rozwiązania wybrać przy termomodernizacji, żeby budynek był oszczędny i komfortowy w eksploatacji?

Gdy myślimy o oknie, widzimy głównie ramę. Tymczasem przeważającą część okna stanowi szyba (bardziej fachowo określana jako: pakiet szybowy lub też zespolenie). Zapewnia ona dopływ naturalnego światła i otwiera dom na najbliższe otoczenie, co wpływa na nasze dobre samopoczucie oraz zdrowie.

Szyby mają również bardzo duży wpływ na straty ciepła w budynku. Główną rolę odgrywa rodzaj zastosowanego w nich szkła. Największe korzyści pod kątem komfortu i energooszczędności zapewnia szkło z powłoką niskoemisyjną, o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Jego wykorzystanie przekłada się na lepszy bilans energetyczny domu, obniżenie rachunków za ogrzewanie w sezonie grzewczym oraz redukcję emisji zanieczyszczeń. Kluczem do sukcesu są więc nowoczesne szyby. To z ich pomocą możemy skutecznie oszczędzać ciepło i cieszyć się najwyższym komfortem życia we wnętrzach. Jak to możliwe?

Termomodernizacja – zacznij od wymiany okien

Problem nieodpowiednio ocieplonych lub całkowicie nieocieplonych budynków mieszkalnych dotyka wielu z nas. Znaczna część obecnie użytkowanych domów budowana była w czasach PRL-u, a nawet jeszcze wcześniej, kiedy przepisy budowlane nie uwzględniały takich zagadnień, jak izolacyjność termiczna, bilans energetyczny czy zapotrzebowanie na energię pierwotną. Jeśli przez lata budynki nie były modernizowane, zastosowane w nich systemy grzewcze są dziś niewydajne, a większość wytworzonego ciepła ucieka przez nieszczelne okna, stropy, dachy czy ściany. Efekty to znaczne straty energii, obciążenie domowego budżetu oraz nadmierne zużycie paliw kopalnych i emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Wydawać by się mogło, że pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia optymalnego bilansu cieplnego budynków jest wymiana starych nieefektywnych pieców, zwłaszcza tych opalanych węglem. Tymczasem nawet najbardziej sprawny piec nie uchroni domu przed stratami ciepła. Dlatego właśnie wymiana okien na wydajne, z ciepłą ramką dystansową i energooszczędnymi pakietami trzyszybowymi wydaje się być koniecznym pierwszym etapem termomodernizacji domu.

Na co zwróci uwagę przy wyborze szyb?

Aby zadbać o ciepło we wnętrzach, trzeba dokładniej przyjrzeć się przeszkleniom oraz ich właściwościom. Wielkoformatowe okna zdecydowanie podnoszą walory estetyczne projektów. Odpowiednie parametry techniczne szyb – przepuszczalność światła (LT), przepuszczalność energii słonecznej (g) oraz izolacyjność termiczna (Ug), pomagają osiągnąć szeroko rozumiany komfort użytkowania pomieszczeń.

Istotna jest także ilość tafli szkła w zespoleniu oraz rodzaj powłok, które je pokrywają. Absolutnie bezkonkurencyjne pod tym względem są pakiety ze szkłem niskoemisyjnym, które skutecznie zatrzymują w pomieszczeniach ciepło wygenerowane przez grzejniki bez strat na dostępie do światła dziennego. Kolejną korzyścią jest komfort akustyczny i zwiększone bezpieczeństwo takiego rozwiązania, np. przy zastosowaniu szkła hartowanego czy laminowanego, chroniącego przed próbami włamania.

– Biorąc pod uwagę, że szyba stanowi nawet 90% okna, to w niej tkwi sekret doskonałej charakterystyki energetycznej całej konstrukcji. Powłoka niskoemisyjna pokrywająca szkło zwiększa izolację termiczną pakietu szybowego, odbijając długie fale promieniowania podczerwonego z powrotem ku wnętrzu budynku – wyjaśnia Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions Polska, Partnera kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”. – Znaczącą redukcję strat ciepła zawdzięczamy niskiemu parametrowi izolacyjności cieplnej szyb (Ug), przy jednocześnie wysokiej transmisji światła (LT%). Naszą propozycją do termomodernizacji są m.in. pakiety trzyszybowe z linii CLIMATOP® PRIME z powłoką niskoemisyjną ECLAZ® (Ug takiego rozwiązania jest równe 0,5W/m2K, LT=77%), lub – jeżeli zależy nam na ochronie przeciwsłonecznej – szyby z powłoką COOL-LITE. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia przestrzeni międzyszybowych, grubość szyb (najpopularniejsze to 4 i 6 mm) oraz szerokość i rodzaj ramki dystansowej – wypełniona sitem molekularnym zapewni najlepsze właściwości higroskopijne – dodaje ekspert.

Dofinansowanie do wymiany okien – praktyczny poradnik

Termomodernizacja staje się dziś nie tylko komfortem czy odpowiedzialnością – zaczyna być koniecznością. Ważny impuls dla termomodernizacji stanowią przepisy prawa. Zgodnie ze znowelizowaną 28 kwietnia 2023 roku ustawą o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29 sierpnia 2014 roku, każdy, kto zamierza sprzedać lub wynająć dom/mieszkanie będzie zobowiązany przedstawić świadectwo energetycznego lokalu, informujące m.in. o jego zapotrzebowaniu na energię.

Dlatego na popularności zyskują programy wsparcia, takie jak „Czyste Powietrze” czy „Ciepłe Mieszkanie”, które umożliwiają otrzymanie dofinansowania na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła oraz przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych (m.in. wymianę nieszczelnych okien na nowe). – W naszych zakładach nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami, które będą wychodziły naprzeciw wyzwaniom klimatycznym. Więcej o tym, jakie rozwiązania wybrać oraz w jaki sposób ograniczyć koszty planowanej termomodernizacji dzięki funduszom z programów wsparcia piszemy w opracowanym przez markę Glassolutions darmowym poradniku – „Wymień ona na nowe”. Mamy świadomość, że takie kompendium wiedzy przyda się każdemu, kto w najbliższym czasie planuje wymienić okna na nowoczesne, a przy tym nie zagłębiał się w regulamin programu rządowego – podsumowuje Maciej Mańko.

Zgodnie z obowiązującym Europejskim Prawem Klimatycznym, państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Ponadto, do 2030 roku muszą ograniczyć emisję CO2 o co najmniej 55%. Termomodernizacja budynków stała się zatem nieodłączną częścią procesu dekarbonizacji i elementem naszej wspólnej odpowiedzialności za przyszłość planety.

Ważnym elementem termomodernizacji jest wymiana stolarki okiennej na energooszczędną. To również długofalowa inwestycja, która w krótkim czasie przyniesie profity w postaci niższych kosztów ogrzewania jesienią i zimą, a latem – mniejszymi kosztami klimatyzacji. Finalnie – przez cały rok – to także lepsze samopoczucie mieszkańców, przy zmniejszonym zużyciu energii.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *