W październiku zwiększeni uległy polskie zasoby złota – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. W ten sposób oficjalnie potwierdzone zostały wcześniejsze obliczenia Bankier.pl
Narodowy Bank Polski zwiększył w październiku zasoby złota do 10,930 mln uncji z 10,729 mln uncji w październiku oraz 10,108 mln uncji raportowanych na koniec sierpnia – wynika z danych o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.
O sprawie pisaliśmy już dwa tygodnie temu. Wtedy to na bazie statystyk o oficjalnych aktywach rezerwowych obliczyliśmy, że NBP w październiku zakupił ponad 6 ton złota i zwiększył rezerwy kruszcu do blisko 340 ton.
Pierwszych zakupów królewskiego kruszcu w 2023 r. dokonano w kwietniu, kiedy kupiono niemal 15 ton, w maju w skarbcach NBP-u złota było więcej o prawie 20 ton, natomiast w czerwcu dokupiono następne prawie 14 ton. Najwięcej kruszcu w skarbcach NBP przybyło jednak w lipcu, kiedy do skarbców dodano 22,4 tony. Łącznie od początku roku polskie rezerwy złota powiększyły się o 85,7 ton.
Przypomnijmy, że na początku lipca 2019 roku NBP poinformował o zakupie stu ton złota i przewiezieniu połowy polskich rezerw złota do krajowych skarbców. Wcześniej pierwszych w XXI wieku zakupów „barbarzyńskiego reliktu” NBP dokonał we wrześniu 2018 roku.
Banki centralne zbroją się w złoto
Po roku 2008 banki centralne Zachodu nagle przestały wyprzedawać rezerwy złota, których pozbywały się przez poprzednie 20 lat. Królewski metal na znaczącą skalę zaczęły za to skupować kraje rozwijające się – przede wszystkim Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Kazachstan. W roku 2018 do tego grona dołączyły Polska i Węgry dokonujące pierwszych od 20 lat zakupów złota w Unii Europejskiej.
W roku 2022 banki centralne dokonały największych zakupów złota od przynajmniej 55 lat, zwiększając swoje rezerwy o 1 135,7 ton. Trend ten był kontynuowany także w pierwszym półroczu 2023 roku, kiedy to banki centralne zakupiły rekordowe 387 ton. Podobnie sytuacja wyglądała w trzecim kwartale, w którym władze monetarne zwiększyły rezerwy kruszcowe o 337,1 ton- wynika z danych Światowej Rady Złota.
W III kwartale największymi nabywcami „barbarzyńskiego reliktu” były Ludowy Bank Chin (78 ton) oraz Narodowy Bank Polski (57 ton).
KK