Od stycznia do lipca 2023 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem – podał Główny Urząd Statystyczny. Spadek odnotowano również wśród mieszkań, których budowę rozpoczęto czy wydano pozwolenie na ich budowę.
/Magdalena Pasiewicz /East News
Reklama
Zgodnie z danymi GUS różnica w liczbie oddanych do użytku mieszkań w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku była o 0,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.
„Deweloperzy przekazali do eksploatacji 73,6 tys. mieszkań – o 0,3 proc. więcej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni – 50,6 tys. mieszkań, tj. o 2,0 proc. mniej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,3 proc. ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 2,2 tys. mieszkań (wobec 1,7 tys. przed rokiem)” – poinformowano.
Łącznie do użytku oddano 11,9 mln m kw. mieszkań – o 1,6 proc. niż rok temu. Średnio powierzchnia mieszkania wyniosła 93,8 m kw.
Gdzie oddano najwięcej mieszkań w Polsce?
Dostępne dane za minione miesiące br. wskazują na spadek nowych inwestycji. Niemal o jedną trzecią (32,3 proc.) spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń budowy. O jedną czwartą (25,1 proc.) spadła liczba rozpoczętych budów.
„Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (85,6 tys., spadek o 35,4 proc. r/r) oraz inwestorzy indywidualni (41,6 tys., spadek o 28,7 proc.)” – wyjaśniono.
Najwięcej nowych mieszkań oddanych do użytku, a także tych, których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym było w województwie mazowieckim. Wiele nieruchomości oddano lub rozpoczęto ich budowy także w województwach wielkopolskim i małopolskim. Z kolei najsłabszą sytuację zaobserwowano w woj. opolskim, lubuskim i świętokrzyskim.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News