Ryanair ujawnił plany rozszerzenia bezpłatnych wymiarów bagażu podręcznego z 40x25x20cm do 40x30x20cm w ciągu najbliższych kilku tygodni. Ta zmiana wejdzie w życie tego lata. Ponadto UE pracuje nad przepisami mającymi na celu ujednolicenie limitów bagażu wśród europejskich linii lotniczych.
/ PAUL FAITH / AFP
Ryanair podnosi limit bagażu. Zmiany mają wejść w życie „w nadchodzących tygodniach”
Według The Independent, Ryanair ujawnił, że wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego, który pasażerowie mogą zabrać na pokład , zostaną dostosowane z obecnych 40x25x20 cm do 40x30x20 cm . Oznacza to, że pojemność torby wzrośnie z 20 do 24 litrów. Taki sam limit bagażu obowiązuje w WizzAir, podczas gdy easyJet zezwala na jeszcze większe plecaki (do 45x36x20 cm). Linie lotnicze oświadczyły, że decyzja ta zostanie wdrożona „w nadchodzących tygodniach”.
Niedawno Komisja Europejska otrzymała informacje zwrotne dotyczące nakładania przez tanie linie lotnicze opłat za bagaż ponadgabarytowy. Grupy zajmujące się obroną praw konsumentów twierdzą, że niektóre z tych praktyk są niesprawiedliwe. W związku z tym pojawiły się apele o wprowadzenie ujednoliconych limitów obowiązujących wszystkich przewoźników. Nowe przepisy UE stanowią, że każda europejska linia lotnicza musi zezwolić pasażerom na wnoszenie na pokład bagażu o minimalnych wymiarach 40 x 30 x 15 cm , wraz z dodatkową sztuką bagażu podręcznego nieprzekraczającą 100 cm (suma długości, szerokości i wysokości) o maksymalnej wadze 7 kg. Przepisy te nie zostały jeszcze sfinalizowane, ponieważ 55 procent państw członkowskich musi je zatwierdzić, aby mogły zostać przyjęte.
Reklama
Nowe przepisy dotyczące bagażu. „Każdy zyskuje”
Airlines for Europe (A4E), reprezentująca niektóre z największych linii lotniczych w Europie, potwierdziła, że jej członkowie rozpoczęli wdrażanie nowych przepisów. „ Wszystkie linie lotnicze będące członkami A4E ustalą gwarantowane wymiary bagażu do końca sezonu letniego 2025 r.”, stwierdziła organizacja.
Ryanair skrytykował działania europosłów, twierdząc, że „ Parlament Europejski powinien pozwolić podróżnym decydować, z jakich usług chcą korzystać, za co są gotowi zapłacić , a co najważniejsze, za co wolą nie płacić” – zauważono w oświadczeniu.
Nowe przepisy mają na celu zwiększenie przejrzystości i uczciwości, a ich celem jest zminimalizowanie dodatkowych opłat i niejednoznacznych zasad, które różnią się w zależności od linii lotniczej. „Od podróżujących na krótkich trasach po rodziny z dziećmi, wszyscy skorzystają na spójnych przepisach obowiązujących w naszych sieciach członkowskich” — powiedziała Ourania Georgoutsakou, dyrektor zarządzająca A4E, jak donosi „tvp.info.pl”.