Megafuzja Shella i BP. Co na to Orlen? Prezes komentuje

Orlen koncentruje się na budowie wartości swojego segmentu paczkowego, aby później znaleźć partnera zainteresowanego jego zakupem. Koncern prowadzi również rozmowy na temat inwestycji w Stanach Zjednoczonych. Prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara, podczas konferencji wynikowej odniósł się także do medialnych informacji dotyczących fuzji Shella i BP, która mogłaby wpłynąć na polski rynek paliw.

Zdjęcie

Megafuzja Shella I Bp Co Na To Orlen Prezes Komentuje E564732, NEWSFIN

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara przedstawił plany koncernu dotyczące inwestycji i budowy wartości poszczególnych segmentów biznesowych /Marysia Zawada /Reporter Reklama

Multienergetyczny koncern Orlen zaprezentował w czwartek 22 maja wyniki finansowe za I kwartał 2025 roku. Skorygowana EBITDA LIFO wzrosła w tym czasie o 40 procent do 11,6 miliarda złotych, a zysk netto zwiększył się o ponad 50 procent rok do roku, osiągając 4,3 miliarda złotych. Około 80 procent wyniku pochodziło z obszarów wydobycia i dystrybucji węglowodorów oraz energetyki.

Czytaj więcej: Orlen z mocnym wzrostem. Prezes Fąfara mówi o porządkach

Reklama

Planowane wydatki inwestycyjne Orlenu na 2025 rok wynoszą 35,3 miliarda złotych, z czego 9,1 miliarda złotych zostanie przeznaczone na projekty utrzymaniowe, a 26,2 miliarda złotych na rozwój. Jakie wyzwania stawia sobie koncern na nadchodzące miesiące?

Prezes Orlenu: Projekt Nowa Chemia idzie zgodnie z planem

Inwestycją, o której ostatnio mówiło się najwięcej w kontekście Orlenu, jest projekt Nowa Chemia w Płocku, mający na celu przejęcie funkcji dotychczas realizowanych przez instalację Olefiny II. Nowa Chemia jednocześnie zastąpi wstrzymany projekt petrochemiczny Olefiny III, który rozpoczęto za czasów prezesury Daniela Obajtka. Według prezesa Ireneusza Fąfary, realizacja Nowej Chemii „przebiega zgodnie z planem”.

– Nasz plan jest wyraźny; 30 września chcielibyśmy zaprezentować nasze kompleksowe podejście do tego projektu – powiedział podczas konferencji wynikowej Fąfara.

Koszt realizacji projektu Nowa Chemia, według informacji przekazywanych przez zarząd Orlenu pod koniec ubiegłego roku, wynosi około 34 miliardy złotych. W prezentacji wynikowej Orlen wymienia budowę nowoczesnej instalacji do produkcji monomerów w ramach tego projektu jako jeden z kluczowych projektów rozwojowych na 2025 rok w segmencie downstream (związanym z przetwarzaniem ropy naftowej). Wydatki inwestycyjne w tym segmencie w I kwartale osiągnęły 2 miliardy złotych, a docelowo spółka planuje wydać 7,1 miliarda złotych.

Jednocześnie Orlen pragnie połączyć się ze spółką Orlen Olefiny, utworzoną w 2021 roku, w celu pozyskania finansowania i realizacji projektu Kompleksu Olefiny III (poprzez przeniesienie całego majątku Orlen Olefiny na spółkę przejmującą, czyli na Orlen). Spółka informowała o tym w kwietniu. – Przejęcie Orlen Olefiny jest w fazie analiz prawnych – powiedział prezes Fąfara.

Co dalej z Orlen Paczka? Biznes e-commerce może pójść pod młotek

Orlen obecnie również koncentruje się na zwiększeniu wartości swojego biznesu e-commerce. Jak przekazali prezes Fąfara oraz wiceprezes ds. finansowych Magdalena Bartoś, działalność automatów paczkowych i usługi kurierskie zostały uporządkowane i obecnie funkcjonują jako jeden podmiot o nazwie Orlen Paczka. Na początku bieżącego roku koncern ogłosił, że Orlen Paczka może być wystawiona na sprzedaż. Czy znalazł się już nabywca?

– Nie mamy konkretnego planu, aby się nim podzielić, ale jesteśmy na bardzo dobrej drodze do z

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *