W środę w Warszawie odbyło się nieformalne spotkanie europejskich ministrów ds. cyfryzacji w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podczas tego zgromadzenia jednogłośnie przyjęto Warsaw Call, w którym przedstawiono niezbędne działania mające na celu wzmocnienie ochrony środowiska cyfrowego UE. „Europa musi pokazać, że jesteśmy silni i zdolni do zapewnienia własnego bezpieczeństwa. W tym celu jednogłośnie przyjęliśmy Warsaw Call wśród ministrów” — oświadczył wicepremier.
/ Albert Zawada / PAP
Rada ds. Telekomunikacji, Transportu i Energii (TTE) UE zebrała się w środę w Warszawie w ramach polskiej prezydencji w UE. To nieformalne spotkanie ministrów ds. cyberbezpieczeństwa UE obejmowało delegatów ze wszystkich państw członkowskich , a także przedstawicieli Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) i Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC), a także Krzysztofa Gawkowskiego i Hennę Virkkunen.
W kontekście wojny hybrydowej głównym przeciwnikiem UE, w tym Polski, jest Rosja, która współpracuje z Białorusią i kolektywami hakerskimi w celu destabilizacji sytuacji – zauważył wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w środę podczas spotkania ministrów ds. cyberbezpieczeństwa UE w Warszawie.
Reklama
Rada TTE w Warszawie. Wicepremier: Europa musi przewodzić przykładem
„Cyberbezpieczeństwo jest kwestią kluczową w naszej agendzie cyfrowej. Rosja ma na celu wpływanie na polską politykę, a ataki hakerów coraz bardziej nas dotykają . Dlatego podkreślamy znaczenie współpracy i inwestycji w cyberbezpieczeństwo . Europa musi pokazać, że jesteśmy odporni i zdolni do ochrony własnego bezpieczeństwa. W związku z tym przyjęliśmy jednogłośnie Apel Warszawski wśród ministrów” – stwierdził Krzysztof Gawkowski podczas konferencji podsumowującej nieformalną Radę TTE w ramach prezydencji Polski w UE.
Zwiększać
„Podczas inauguracyjnego nieformalnego spotkania ministrów ds. cyberbezpieczeństwa UE w ramach Rady TTE jednogłośnie poparto Warsaw Call – dokument określający kluczowe kierunki działań w celu wzmocnienia ochrony przestrzeni cyfrowej UE. Podkreśla on priorytety, takie jak zarządzanie kryzysowe, współpraca cywilno-wojskowa w zakresie cyberbezpieczeństwa, inwestycje w innowacyjne technologie i rozwiązanie problemu niedoboru specjalistów ” – czytamy we wpisie udostępnionym przez Ministerstwo Cyfryzacji na platformie X.
Zwiększać
„ Apel warszawski jest ważnym punktem odniesienia dla przyszłych inicjatyw Unii Europejskiej dotyczących ochrony przestrzeni cyfrowej i odporności na zagrożenia w obliczu rosnących wyzwań geopolitycznych. Dokument ten obejmuje trzynaście rekomendacji zatwierdzonych przez obecnych ministrów i przedstawicieli państw członkowskich”, jak podano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.
„ Warsaw Call wysyła jasny komunikat o zaangażowaniu państw członkowskich UE w tworzenie jednolitego, odpornego środowiska cyfrowego . Wnioski wyciągnięte ze spotkania będą stanowić podstawę do dalszych działań w celu realizacji priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE” – dodano.
Apel warszawski. Sześć istotnych obszarów
W dokumencie wskazano sześć kluczowych obszarów, na których UE powinna skoncentrować swoje wysiłki:
- „ Wzmocnienie zarządzania kryzysowego poprzez skuteczne przyjęcie Planu cyberbezpieczeństwa i przeprowadzenie ćwiczeń mających na celu ocenę jego funkcjonalności, a także zwiększenie i lepszą koordynację wysiłków na rzecz ochrony infrastruktury kabli podmorskich ”;
- „ Wzmocnienie współpracy cywilno-wojskowej w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym współpracy UE-NATO, oraz zwiększenie wymiany informacji między państwami członkowskimi”;
- „Ustanowienie planu działania dla nowych technologii i poszerzenie wiedzy specjalistycznej UE w zakresie strategicznego przewidywania dotyczącego cyberbezpieczeństwa, a także harmonizacja inicjatyw na rzecz inwestycji w cyberbezpieczeństwo ”;
- „Zwiększenie horyzontalnego znaczenia dyrektywy NIS 2 poprzez skupienie się na zharmonizowanym i przyjaznym dla innowacji stosowaniu przepisów, przy jednoczesnym uproszczeniu procesów i zmniejszeniu obciążeń oraz opracowaniu ocen ryzyka cyberbezpieczeństwa w UE”;
- „ Intensyfikacja wysiłków mających na celu rozwiązanie problemu niedoboru specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w UE”;
- „Cyberdyplomacja – strategiczne wykorzystanie wszystkich środków w ramach zestawu narzędzi cyberdyplomacji”.
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. INTERIA.PL