Ponad 100 słowackich psychiatrów i psychologów wezwało premiera Roberta Ficę do autorefleksji lub odejścia z polityki. W liście otwartym podkreślili, że jego działania zmieniają kulturę polityczną i polaryzują społeczeństwo. Fico w odpowiedzi zaznaczył, że do zmiany rządu potrzebne są wygrane wybory.
Premier Robert Fico (GETTY, Anadolu)
Autorzy listu podkreślili, że nie oceniają osobowości premiera. Niepokoją ich natomiast zmiany w kulturze politycznej Słowacji oraz w postrzeganiu wartości demokratycznych, do których dochodzi pod wpływem działalności premiera i wypowiadanych przez niego ocen. Wyrazili też zaniepokojenie wewnętrzną sytuacją polityczną i międzynarodową pozycją Słowacji.
Pańskie zachowanie polityczne charakteryzuje się w coraz większym stopniu autorytarnym stylem, manipulacją faktami, kłamstwami, ośmieszaniem i atakowaniem przeciwników politycznych, dziennikarzy i zwykłych obywateli, którzy pokazują, że nie zgadzają się z pańską polityką – napisali specjaliści.
Ich zdaniem zachowanie premiera w polityce i formułowane przez niego opinie polaryzują społeczeństwo i wpływają na emocje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Trafili na żyłę złota! 70 mln zł rocznie na publikacji ogłoszeń! – Piotr Nowosielski w Biznes Klasie
Agresja i impulsywność nasiliły się po zamachu
Specjaliści zwrócili uwagę, że wykazywana agresja i impulsywność emocjonalna premiera nasiliły się po zamachu na niego, gdy w maju 2024 r. został postrzelony. Podkreślili, że stres, jaki premier przeżył, może mieć konsekwencje dla niego w przyszłości.
Autorami listu otwartego są utytułowani profesorowie: psycholog Anton Heretik oraz psychiatra Jozef Haszto. Podkreślili, że nigdy nie byli i nie są członkami partii politycznych.
Fico odpowiada
Na list otwarty w internecie odpowiedział premier. Uznał, że autorzy nadużyli swojego zawodowego posłania do celów politycznych. Zagroził, że poinformuje międzynarodowe stowarzyszenia o ich działalności.
Fico napisał też w odpowiedzi, że nie ma wątpliwości, iż profesorowie poprą „słowacki Majdan”, czyli opozycyjny zamach stanu. Podkreślił, że do zmiany władzy potrzebne są wybory parlamentarne, a nie „pseudomedyczne pamflety”. Jego zdaniem specjaliści, którzy podpisali się pod listem otwartym dwóch profesorów, są publicznie znani jako przeciwnicy obecnej polityki rządu.