Znalazłeś czyjąś własność i nie wiesz, co z nią zrobić? Każdemu z nas może zdarzyć się, że coś zgubimy. W takiej sytuacji z pewnością chcielibyśmy, aby znalazca zwrócił nam naszą rzecz. Co zrobić ze znalezionym telefonem lub portfelem i kiedy można otrzymać tzw. znaleźne?
/123RF/PICSEL
Znaleziony portfel lub telefon – co zrobić?
Niekiedy może zdarzyć się sytuacja, że znajdziemy czyjś telefon, portfel lub inną rzecz materialną. W takiej sytuacji jedyna słuszna droga postępowania to zwrot tej rzeczy właścicielowi. Wówczas możemy spróbować samodzielnie odnaleźć właściciela portfela lub telefonu i skontaktować się z nim w celu oddania znalezionych rzeczy.
W przypadku, gdy właściciel telefonu lub portfela nie jest nam znany i nie możemy ustalić jego tożsamości, to wtedy znalezioną rzecz należy przekazać właściwemu staroście. W sytuacji, gdy dana rzecz została znaleziona w miejscu użyteczności publicznej, wtedy należy przekazać ją zarządcy obiektu. Znaleziony telefon, portfel czy w szczególności dokumenty można również oddać bezpośrednio policji.
Reklama
Co grozi za zatrzymanie znalezionych rzeczy?
Jeżeli nie oddamy znalezionych rzeczy odpowiednim służbom lub właścicielowi, to możemy narazić się na wykroczenie, przywłaszczenie lub nawet przestępstwo. Jeżeli wartość rzeczy przywłaszczonej przekracza 800 zł, to wtedy będzie to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do roku czasu.
Jeżeli zaś w znalezionym portfelu znajdują się dokumenty właściciela, a my je zatrzymamy, to w takim przypadku grozi nam kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Taka sama kara grozi dodatkowo za zniszczenie, uszkodzenie, ukrywanie lub usuwanie dokumentów, do których nie mamy prawa.
Jeżeli więc nie jesteśmy w stanie samodzielnie znaleźć właściciela znalezionego telefonu czy portfela, to wtedy jak najszybciej powinniśmy przekazać znalezione rzeczy do starosty lub na Policję.
Znaleźne za portfel i telefon. Kiedy przysługuje?
Znaleźne, jak sama nazwa wskazuje, to pewien procent kwoty lub wartości przedmiotu przysługujący osobie, która znalazła zgubioną rzecz. Znaleźne można otrzymać, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki. Mianowicie znalazca musi powiadomić właściciela o znalezieniu danej rzeczy i wezwać tę osobę do jej odbioru. Jeżeli znalazca nie może ustalić tożsamości właściciela, to wówczas musi zgłosić znalezienie telefonu lub portfela staroście i przekazać mu tę rzecz.
Ponadto znalazca, aby otrzymać znaleźne, musi zgłosić roszczenie o znaleźne najpóźniej w momencie wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru. Jeżeli tego nie zrobi, to wtedy traci prawo do wynagrodzenia.
Ile wynosi znaleźne?
Zgodnie z ustawą o rzeczach znalezionych z 20 lutego 2015 roku znalazca ma prawo do otrzymania nagrody finansowej w wysokości 10 proc. wartości znalezionej rzeczy. Jeżeli znaleziona rzecz jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym i stała się ona własnością Skarbu Państwa, to znalazcy przysługuje tzw. specjalne znaleźne, którego wysokość zależna jest od rodzaju tej rzeczy.
Znaleźne w formie pieniężnej przysługuje w sytuacji, gdy znaleziona rzecz jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym o wartości historycznej, artystycznej, naukowej lub materialnej.
Czy znalazca może zatrzymać znaleziony portfel lub telefon?
Zatrzymanie znalezionego portfela lub telefonu, jak zostało wspomniane, może zostać uznane za przywłaszczenie lub przestępstwo. Jeżeli jednak znalazca poinformował o znalezieniu danej rzeczy odpowiednie organy, a próby ustalenia właściciela okazały się bezskuteczne, to po upływie roku od wezwania do odbioru lub od 2 lat od daty znalezienia danej rzeczy znaleziona rzecz może stać się własnością znalazcy.
Wyjątkiem od tej zasady są przedmioty zabytkowe lub archiwalne, które po upłynięciu ww. czasu przechodzą na własność Skarbu Państwa.
WB