Chiny ukryją samoloty przed radarami. Tania odpowiedź na B-2 czy F-22 Raptor

Chiny Ukryja Samoloty Przed Radarami Tania Odpowiedz Na B 2 Czy F 22 Raptor E4a417b, NEWSFIN

Bombowiec strategiczny Northrop B-2 Spirit. Chiny chwalą się prostszym rozwiązaniem ukrywającym samoloty przed radarami

Foto: Wikipedia

Piotr Mazurkiewicz

Chińscy naukowcy i inżynierowie twierdzą, że opracowali urządzenie maskujące dla samolotów wojskowych, które jest w stanie sprawić, że prawie każdy samolot będzie niewykrywalny przez radar. O odkryciu informuje lokalna gazeta „South China Morning Post”.

Najnowsza wersja rozwiązania nie wymaga nawet pokrywania całego samolotu, może zabezpieczać określone obszary, takie jak kopuła radaru czy kokpit. Urządzenie można je szybko aktywować, aby oszukać operatorów radarów.

Jak oszukać radary

Technologia Plasma Stealth to koncepcja, której celem jest zmniejszenie wykrywalności statku powietrznego za pomocą zjonizowanego gazu lub plazmy. Na razie tylko rakiety hipersoniczne, poruszając się niesamowicie szybko, powodują, że powietrze przed nimi tworzy chmurę plazmy. Chmura ta pochłania lub zakłóca fale radarowe, skutecznie ukrywając obiekt przed systemami obrony powietrznej.

Pomysł polega na sztucznym utworzeniu wokół samolotu warstwy plazmy, która może pochłaniać lub odbijać fale radarowe, dzięki czemu samolot będzie mniej widoczny dla radarowych systemów wykrywania. Chociaż koncepcja plazmowej technologii stealth była badana od dekad, praktyczne wdrożenie i jej skuteczność pozostają nadal dyskusyjne i wciąż trwają nad nią prace w sektorze obronnym.

W tradycyjnych samolotach stealth, takich jak F-22 Raptor czy B-2 Spirit, stosuje się materiały pochłaniające fale radarowe i specjalny kształt. Technologia plazmowa oznacza inne podejście i wykorzystanie chmury zjonizowanego gazu, aby osiągnąć podobne właściwości.

Tan Chang, naukowiec pracujący nad projektem, podkreśla, że nowa technologia oferuje szereg korzyści, takich jak prostota, regulowany zakres mocy i duża gęstość plazmy. Chińscy naukowcy z Centrum Technologii Plazmowej Instytutu Napędu Lotniczego Xian, zajmującego się obroną powietrzną, sugerują, że to innowacyjne rozwiązanie będzie można wkrótce zastosować w różnych samolotach wojskowych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu Chin na zaawansowane technologie wojskowe.

Zespół przetestował dwa typy urządzeń maskujących. Jedno z nich pokrywa obszary podatne na działanie radarów radioaktywnym izotopem, emitując promienie jonizujące powietrze i tworzące gęstą warstwę plazmy rozpraszającą sygnały radarowe. Drugie rozwiązanie wykorzystuje energię elektryczną o wysokiej częstotliwości do jonizacji gazu na zewnątrz samolotu, tworząc obszar plazmy. Obie metody zostały przetestowane w locie i miały okazać się skuteczne.

Chiny pracują nad plazmą

Opracowano też urządzenie wykorzystujące wiązki elektronów do generowania dużych obszarów zamkniętej plazmy, co jest metodą ujawnioną opinii publicznej po raz pierwszy – czytamy w raporcie SCMP.

W przeciwieństwie do innych metod, takich jak urządzenia do wyładowań plazmowych o zamkniętej częstotliwości radiowej, podejście to oddziela plazmę od generatora, co pozwala na większą elastyczność w projektowaniu wnęk dostosowanych do różnych konstrukcji samolotu. Plazma wytwarzana przez wiązki elektronów zapewnia lepszą regulację, efektywność energetyczną, zmniejszone zapotrzebowanie na energię i redukuje wagę urządzenia, dzięki czemu nadaje się do praktycznego zastosowania. Testy naziemne prototypów wykazały wykonalność ich konstrukcji. – Oczekujemy, że technologia ta zostanie wkrótce wdrożona w Chinach – dodał Tan Chang.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *