Złote żniwa dla freelancerów? Dzięki sztucznej inteligencji mogą zarabiać więcej i pracować mniej

W najbliższym czasie może nastąpić znaczny wzrost liczby specjalistów AI w branży IT wśród freelancerów – podało JustJoin.it oraz Freelancehunt.com w komunikacie prasowym. W związku z ciągłym rozwojem technologii cyfrowych popyt na programistów JavaScript prawdopodobnie będzie nadal rósł.

Zlote Zniwa Dla Freelanceroacutew Dzieki Sztucznej Inteligencji Moga Zarabiac Wiecej I Pracowac Mniej Bcf9100, NEWSFIN

fot. Collagery / / Shutterstock

"W najbliższym czasie prognozujemy znaczny wzrost liczby specjalistów AI w branży IT wśród freelancerów, biorąc pod uwagę ich aktywne wykorzystanie AI w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań oraz znaczące inwestycje w szkolenia z zakresu AI" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Oleg Topichii, założyciel międzynarodowej platformy dla freelancerów i zleceniodawców Freelancehunt.

Jak wskazał Piotr Nowosielski, CEO justjoin.it & rocketjobs.pl, nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja wywiera ogromny wpływ na dzisiejszy rynek pracy i przyspiesza zachodzące na nim zmiany, m.in. wskazując nowe, bardziej opłacalne kierunki rozwoju firm.

"Prowadzi też do powstawania nowych specjalizacji i zawodów opartych na AI, a zjawisko będzie się tylko pogłębiać" – powiedział Piotr Nowosielski.

Podano, że różnice wynikają z popytu oraz podaży specjalistów o różnych kompetencjach obecnych na rynku. Np. UX (User Experience) stał się niezwykle atrakcyjnym kierunkiem rozwoju zawodowego dla osób spoza IT, którzy nie chcą programować, nie są stricte techniczni, ale interesuje ich grafika komputerowa i chcą pracować w IT. Próg wejścia jest dosyć nisko, stąd fala tego typu specjalistów na rynku w ostatnim czasie.

Wskazano, że inaczej sytuacja wygląda w AI i uczeniu maszynowym – te specjalizacje dostępne są dla osób wysoce technicznych, które nie tylko posiadają odpowiednią wiedzę, ale także systemowy, logiczny sposób myślenia. Olbrzymi popyt na takich specjalistów sprawia, że firmy sięgają po wszystkie dostępne sposoby rekrutacyjne: nie tylko oferty pracy na portalach pośrednictwa pracy, ale także usługi headhunterów oraz platformy dla freelancerów.

Specjalizacje w jakich w 2024 r. justjoin.it & rocketjobs.pl zanotowały największy średni spływ CV na jedną ofertę to kolejno: HTML , JavaScript, Testing , UX/ UI , Python i Project Management.

"Do stałej popularności HTML z pewnością przyczynia się fakt, że próg wejścia do tej specjalizacji jest bardzo niski. Mówimy oczywiście o podstawowym poziomie. Dzięki HTML można sprawnie przejść w JavaScript i projektować strony www, aplikacje itd. Wejście do branży ułatwia dostępność kursów internetowych, mnogość materiałów szkoleniowych w sieci. Ponadto HTML, mimo że nie jest językiem programowania jest wciąż używany w wielu miejscach w sieci" – napisano.

"Dane potwierdzają też utrzymujący się od kilku lat trend – najczęściej poszukiwanymi pracownikami w IT są programiści JavaScript, a kategoria ta utrzymuje swoją pozycję jako jedna z najczęściej używanych i najbardziej użytecznych języków programowania. Co więcej, w związku z ciągłym rozwojem technologii cyfrowych, przewidujemy, że popyt na programistów JavaScript prawdopodobnie będzie nadal rósł" – dodał.

Wśród specjalizacji, na które najczęściej aplikowano, znalazły się też Testing oraz Python.

Podano, że wysoko pod względem liczby aplikacji plasuje się także kategoria UX/UI, która nadal cieszy się dużą popularnością i znaczeniem na rynku pracy. Wzrost znaczenia cyfrowych produktów i usług, takich jak aplikacje mobilne, platformy e-commerce czy oprogramowanie SaaS, sprawia, że firmy przywiązują ogromną wagę do tworzenia intuicyjnych, przyjaznych dla użytkownika interfejsów. Popularność tej kategorii z pewnością wynika też z konkurencyjnego wynagrodzenia. W Polsce mediana wynagrodzeń specjalistów UX/UI dla średniozaawansowanych wynosi ok. 12-16 tys. zł brutto.

"Dalej pożądani na rynku są Project Managerowie – potrzebni z uwagi na coraz większą liczbę projektów IT, potrzebę zarządzania coraz większą ich złożonością, operowanie budżetem i ryzykiem. I to właśnie w tej kategorii zanotowaliśmy rekordową liczbę aplikacji na jedno ogłoszenie. Na ofertę dla Project Managera w jednej z wrocławskich firm zaaplikowało aż 1348 osób" – napisano.

"Analizując liczbę ogłoszeń z ostatniego pół roku na justjon.it, największy przyrost zanotowaliśmy w kategoriach: Data, Java i Security. Data i Java to specjalizacje, w których liczba aplikacji nie tylko najszybciej rosła, ale też sumarycznie ogłoszeń było najwięcej (Java – 318, Data – 311)" – dodano.

Najdynamiczniej rosnąca pod względem liczby ogłoszeń specjalizacja to Data. Mocną pozycję utrzymuje też JAVA, co może świadczyć o tym, że pomimo spadku liczby ofert pracy w sektorze programowania, ta dziedzina nadal pozostaje największą w sektorze IT w Polsce, obejmując niemal 40 proc. rynku. Oznacza to stabilny popyt na programistów i podkreśla ich kluczową rolę.

Z kolei ofert w obszarze security nie ma jeszcze aż tak wielu, ale widać silny trend wzrostowy, który z pewnością będzie się umacniać. Według wspomnianego badania spośród 23 obszarów i języków programowania badani za najbardziej przyszłościowy kierunek rozwoju w IT uznali właśnie cyberbezpieczeństwo.

Wskazano, że rekordowe wzrosty konkurencyjności odnotowano w obszarze uczenia maszynowego – ponad dwa razy więcej ofert specjalistów na każdy opublikowany projekt zleceniodawców pomiędzy 2023, a 2024 rokiem. Dane te reprezentują faktyczne zmiany w liczbie ofert składanych przez freelancerów na zapytania składane przez firmy.

"W statystykach portalu Freelancehunt, (…) widzimy, że najmniej ofert, spośród 120 specjalizacji obecnych na portalu, otrzymywały projekty z obszaru uczenia maszynowego. Co prawda wzrosty rok do roku 2023 i 2024 są imponujące i wyniosły 105 proc., ale nadal ofert w tym obszarze było najmniej ze wszystkich rodzajów pracy. Trzy kolejne kategorie, które odnotowały również wysokie wzrosty to: programowanie na iOS o 76,46 proc., Python 62,67 proc. i programowanie aplikacyjne 61,69 proc." – napisano.

Podano, że blockchain to specjalizacja wymagająca technicznego myślenia. Freelancerzy, którzy pracują głównie w obszarze kreatywności i frontendzie, mieliby dużą trudność w przekwalifikowaniu się na blockchain, stąd niewielka liczba osób dołączająca do tej specjalizacji w krótkim okresie czasu.

"Globalnie już od 2016 roku wzrost liczby miejsc pracy w sektorze Al przewyższa wzrost liczby wszystkich miejsc pracy. W ostatnich dwóch latach specjalizacja AI/Machine Learning cieszy się coraz większym popytem, dlatego w odpowiedzi na potrzeby rynku wprowadziliśmy na nasz job board dedykowaną kategorię AI/Machine Learning, aby poszukującym" – powiedział Piotr Nowosielski.

Stanowiska na jakie najczęściej rekrutują firmy w obszarze AI to Data Scientist, Data Engineer, AI Prompt Engineer, Machine Learning Engineer oraz AI Architect. Widełki finansowe na wymienionych stanowiskach wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Średnio są to kwoty w przedziale 20.000 – 40.000 zł (brutto lub w oparciu o kontrakt B2B) miesięcznie i z pewnością będą rosły.

Wskazano, że freelancerzy dzięki AI przede wszystkim oszczędzają czas – tak odpowiedziało prawie 54 proc. ankietowanych międzynarodowym badaniu "Portret Freelancera 2024" przeprowadzonego w czerwcu br. O poziomie zadowolenia z użyteczności nowej technologii może świadczyć fakt, że tylko 2 proc. spośród freelancerów wykorzystujących AI w pracy jest z niej niezadowolona.

"To bardzo dobry czas dla freelancerów: korzystając z narzędzi AI, mogą zarabiać więcej lub pracować mniej. Jest jednak jeden warunek – muszą wejść w tę nową technologię i cały czas się uczyć" – powiedział Oleg Topchiy.

Z badania Freelancehunt wynika, że prawie 70 proc. freelancerów już teraz używa różnych narzędzi AI w swojej pracy.

Freelancehunt to platforma dla freelancerów działająca od 2005 roku na terenie Europy Środkowej i Wschodniej w tym w Polsce.

justjoin.it to portal z ofertami pracy dla branży IT & tech w Polsce. 

alk/ gor/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *