W pierwszym tygodniu po wyborach parlamentarnych, w których opozycyjne partie wspólnie zyskały więcej głosów niż PiS, poznaliśmy kilka ważnych i ciekawych danych. Dowiedzieliśmy się między innymi o deficycie budżetu na koniec września, o podwyżce hurtowych cen paliw (zaskoczenie?) czy o najnowszych danych z przemysłu. W jakim stanie jest polska gospodarka w październiku 2023? Oto kilka wykresów z tego tygodnia, które odpowiedzą na to pytanie.
1. Coś drgnęło w handlu. Sprzedaż detaliczna już tylko z niewielkim minusem
Wrześniowe wyniki sprzedaży detalicznej, choć wciąż były niższe niż rok temu, to równocześnie spadek był najsłabszy od stycznia. To potwierdzałoby tezę, że poprawa nastrojów konsumentów zaczyna przekładać się na decyzje zakupowe.
2. Wynagrodzenia realne dalej w górę. Najwyższy taki wzrost od lutego 2022 r.
Nominalne wynagrodzenia rosły we wrześniu wolniej niż miesiąc wcześniej, ale w ujęciu realnym pokazały, że ich wartość nabywcza rosła najszybciej od wybuchu wojny na Ukrainie. Zatrudnienie znów było mniejsze niż miesiąc wcześniej, ale jest szansa, że w przyszłym roku sytuacja się poprawi – przewidują eksperci.
3. Polski przemysł nadal pod kreską. Ceny produkcji spadają
We wrześniu wartość produkcji przemysłowej nadal była niższa niż rok wcześniej. Warto jednak odnotować, że miesięczna dynamika produkcji była dodatnia drugi miesiąc z rzędu, a ceny producentów nadal malały.
4. Europa pożegnała się z galopującą inflacją
Inflacyjna fala w Europie powoli opada. Już tylko na Węgrzech inflacja HICP przekraczała 10%. Nadal jednak tempo utraty siły nabywczej pieniądza jest nieakceptowalnie wysokie.
5. Chińskie dane zaskoczyły. Mocniejszy konsument i słaby rynek nieruchomości
Chińska gospodarka zaskoczyła danymi o produkcie krajowym brutto i sprzedaży detalicznej. Po trzech kwartałach analitycy spodziewają się zrealizowania całorocznego celu wzrostu gospodarczego wyznaczonego przez chińskie władze. Uwagę zwraca dobra postawa konsumenta, ale dalej ciąży słaby rynek nieruchomości.
6. Rekordowo silny spadek inflacji bazowej. Po blisko roku wróciła poniżej 10%
Wrzesień przyniósł silny spadek inflacji bazowej w Polsce – wynika z danych NBP. Po raz pierwszy od sierpnia 2022 roku ceny bez uwzględnienia paliw, energii i żywności rosły w tempie wolniejszym niż 10% w skali roku.
7. Blisko 70 tys. Polaków ubyło w pierwszym półroczu. GUS pokazał też nową piramidę wieku ludności
Liczba ludności Polski w pierwszym półroczu spadła o 68 tys. – podał GUS.
I na deser:
8. Koniec wyborczej promocji. Ceny paliw ruszyły w górę
Sprawdziło się to, o czym pisaliśmy już w połowie września. „Promocyjne” ceny paliw w Polsce zdołały utrzymać się tylko do wyborów parlamentarnych. I od tego czasu zaczęły rosnąć, co było raczej trudne do uniknięcia.
9. Deficyt budżetu na koniec września br. wyniósł 34,7 mld zł
Deficyt budżetu na koniec września br. wyniósł 34,7 mld zł – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu państwa w okresie styczeń – wrzesień 2023 r. PiS te dane pokazał dopiero po wyborach.
MF:
W końcu opublikowało dane budżetowe za sierpień i wrzesieńDeficyt budżetowy po wrześniu: 34,7 mld zł
Rok temu było 27,5 mld zł nadwyżkiSkończyło się pudrowanie budżetu jak cen 95tki na Orlenie. Przez lata wyciągnięto wydatki do funduszy celowych, ok 300 mld.
Już nie udają pic.twitter.com/FD6ohHXNPp— Rafał Mundry (@RafalMundry) October 18, 2023