Ten preparat umożliwi długie misje kosmiczne. Rozwiązano największy problem

Ten Preparat Umozliwi Dlugie Misje Kosmiczne Rozwiazano Najwiekszy Problem 4d89534, NEWSFIN

Astronauci na niskiej orbicie okołoziemskiej mogą doświadczyć utraty masy kostnej w tempie 1 proc. miesięcznie

Foto: Adobe Stock

Michał Duszczyk

Naukowcom udało się opracować preparat, który może rozwiązać ten problem, a przy okazji stać się lekiem na częste zwyrodnienie układu mięśniowo-szkieletowego na Ziemi i pomóc w walce z osteoporozą.

Za innowacją stoi zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA ) i Instytutu Forsyth w Cambridge w stanie Massachusetts. Swoje rozwiązania badacze opisali w „Nature Partner Journal”. Przeczytać można tam, że opracowany przez nich związek podawany był myszom na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Testy zdały egzamin – preparat zapobiegł utracie masy kostnej w trakcie przebywania w kosmosie. A to znaczące osiągnięcie, bo zmniejszone obciążenie mechaniczne, spowodowane mikrograwitacją, wpływa na redukcję tej masy w tempie aż 12 razy większym niż na Ziemi.

Lek na zwyrodnienia i osteoporozę

Eksperci podają, że astronauci na niskiej orbicie okołoziemskiej mogą doświadczyć utraty masy kostnej w tempie 1 proc. miesięcznie. Nie trudno sobie wyobrazić, że to zagrożenie dla zdrowia, prawidłowego funkcjonowania szkieletu i potencjalne ryzyko złamań podczas długotrwałego lotu kosmicznego, ale też w późniejszym życiu.

Obecnie astronauci radzą sobie z tym wyzwaniem ćwicząc i stosując mechaniczne obciążenia. W przyszłości mogą stosować cząsteczki NELL-1. Odkrył je Kang Ting z Instytutu Forsytha. „Preparat ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kości i utrzymania ich gęstości. Badania wykazały, że miejscowe dostarczanie NELL-1 może regenerować tkanki mięśniowo-szkieletowe, takie jak kości i chrząstki oraz zmniejszyć utratę masy kostnej wywołaną mikrograwitacją” – pisze serwis SciTechDaily.

Naukowcy wskazują, że aktywność preparatu, który nie wywołuje skutków ubocznych, to ponad 15 godzin. – Nasze odkrycie jest niezwykle obiecujące dla przyszłości eksploracji kosmosu, szczególnie w przypadku misji obejmujących dłuższe pobyty w warunkach mikrograwitacji – twierdzi na łamach „Nature Partner Journal” Chia Soo, profesor chirurgii ortopedycznej w Szkole Medycznej Davida Geffena w UCLA.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *