Rewolucja w leczeniu cukrzycy. Zamiast zastrzyków samodotleniający się implant

Rewolucja W Leczeniu Cukrzycy Zamiast Zastrzykoacutew Samodotleniajacy Sie Implant 25e4918, NEWSFIN

Większość pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 musi uważnie monitorować poziom glukozy we krwi i wstrzykiwać sobie insulinę przynajmniej raz dziennie

Foto: Adobe stock

Urszula Lesman

Urządzenie zostało już przetestowane na myszach z cukrzycą. Okazało się, że skutecznie utrzymywało poziom glukozy przez ponad miesiąc.

Jedną z najbardziej obiecujących metod leczenia cukrzycy typu 1 (cukrzycy insulinozależnej) jest wszczepianie komórek wysepek trzustkowych, które w razie potrzeby mogą wytwarzać insulinę, co może uwolnić pacjentów od konieczności częstych zastrzyków insuliny. Jednak jedną z głównych wad tej metody jest to, że wszczepionym komórkom w końcu kończy się tlen i przestają wytwarzać insulinę. Inżynierowie z MIT postanowili uporać się z tym problemem i zaprojektowali nowe wszczepialne urządzenie, które nie tylko przenosi setki tysięcy komórek wysepek trzustkowych wytwarzających insulinę, ale także posiada własną wewnętrzną „fabrykę tlenu”, która wytwarza go poprzez rozszczepienie pary wodnej znajdującej się w organizmie.

Implant jak guma do żucia

Po wszczepieniu implantu myszy chorej na cukrzycę urządzenie może utrzymywać poziom glukozy we krwi myszy na stabilnym poziomie przez co najmniej miesiąc. Naukowcy mają nadzieję stworzyć większą wersję urządzenia, mniej więcej wielkości podłużnego paska gumy do żucia, która ostatecznie będzie mogła być testowana na ludziach chorych na cukrzycę typu 1.

– Można powiedzieć, że to żywe urządzenie medyczne wykonane z ludzkich komórek wydzielających insulinę, wraz z elektronicznym systemem podtrzymywania życia. Jesteśmy podekscytowani dotychczasowymi postępami i naprawdę jesteśmy optymistami sądząc, że ta technologia może pomóc pacjentom – mówi Daniel Anderson, profesor na Wydziale Inżynierii Chemicznej MIT, członek Instytutu Kocha ds. Integracyjnych Badań nad Rakiem MIT for Medical Engineering and Science (IMES) i główny autor badania.

Na razie naukowcy skupiają się głównie na leczeniu cukrzycy, twierdzą jednak, że tego rodzaju urządzenie można również dostosować do leczenia innych chorób wymagających wielokrotnego dostarczania białek terapeutycznych.

Nowe pomysły na walkę z cukrzycą

Większość pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 musi uważnie monitorować poziom glukozy we krwi i wstrzykiwać sobie insulinę przynajmniej raz dziennie. Jednak proces ten nie odtwarza naturalnej zdolności organizmu do kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Pacjentom nie udaje się zachować prawidłowego poziomu, ponieważ tylko trzustka jest w stanie wytwarzać insulinę w odpowiednim momencie i ilości.

Niektórym pacjentom z cukrzycą przeszczepiono komórki wysepek trzustkowych ze zwłok ludzkich, co umożliwia długoterminową kontrolę cukrzycy. Jednakże pacjenci ci muszą przyjmować leki immunosupresyjne, aby zapobiec odrzuceniu wszczepionych komórek przez organizm.

Inną możliwością, która mogłaby zapobiec konieczności stosowania leków immunosupresyjnych, jest zamknięcie przeszczepionych komórek w elastycznym urządzeniu, które chroni komórki przed układem odpornościowym. Jednak znalezienie niezawodnego źródła tlenu dla tych kapsułkowanych komórek okazało się trudne. Na dodatek kapsułki po wszczepieniu są praktycznie nieusuwalne i potencjalnie niebezpieczne, ponieważ sprzyjają tworzeniu się guzów.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *