Recesja puka do drzwi, polski przemysł pod kreską, a zatrudnienie spada [WYKRESY TYGODNIA]

Kończymy niezwykle intensywny tydzień. Na nudę i brak istotnych danych makro inwestorzy nie mogli narzekać. Choć w centrum uwagi znalazły się największe banki centralne świata, to i z krajowej gospodarki napłynęły ważne dane. Przypominamy najciekawsze wykresy tygodnia.

Recesja Puka Do Drzwi Polski Przemysl Pod Kreska A Zatrudnienie Spada Wykresy Tygodnia 5c595e7, NEWSFIN

fot. SametGuler / / Shutterstock

Nie zapominajmy też, że znajdujemy się w środku kampanii wyborczej, o czym świadczą "cuda" na Orlenie, o czym będzie jeszcze dalej. W kontekście polityki i gospodarki warto zapoznać się z analizą głównego analityka Bankier.pl, Krzysztofa Kolanego, pt. "Politycy a gospodarka. Liczby i mity".

1. Fed utrzymał stopy procentowe bez zmian. Koniec cyklu nie jest jednak przesądzony

Decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nie była zaskoczeniem. Stopa funduszy federalnych została utrzymana na najwyższym poziomie od 22 lat. W grze pozostaje jednak opcja jeszcze jednej podwyżki w tym roku.

Rezerwa Federalna

2. Bank Japonii nie zmienia kursu. Inwestorzy są zawiedzeni

Bank Japonii utrzymał swą ultra-luźną politykę pieniężną, mimo że inflacja od roku utrzymuje się powyżej 3%. Wcześniej spekulowano, że do porzucenia polityki ujemnych stóp procentowych może dojść jeszcze w tym roku.

BIS

Podnieść stóp procentowych nie odważył się także Bank Anglii…, o czym zadecydował jeden głos. Brytyjska gospodarka zaskoczyła także inflacją – okazała się ona zaskakująco łagodna w stosunku do prognoz. Rynek zaskoczyli także Szwajcarzy. Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na szóstą z rzędu podwyżkę stóp procentowych, choć ekonomiści i uczestnicy rynku walutowego byli jej niemal pewni.

3. Turcy podnoszą stopy. Gonią uciekającą inflację

Bank centralny Turcji podjął decyzję o kolejnej mocnej podwyżce stóp procentowych. Usiłuje w ten sposób okiełznać inflację, która za rządów „sułtana” Erdogana osiągnęła dwucyfrowe wartości.

4. "Podwyżki cen mieszkań nie odpuszczą. Podaż nie nadąża za sztucznie rozdmuchanym popytem"

Miniony kwartał stojący pod znakiem przyspieszenia wzrostu cen mieszkań może być jedynie preludium do tego, co czeka nas w kolejnych miesiącach. Na dalsze wzrosty cen wskazują odczyty indeksu urban.one. Wszystko przez podaż nienadążającą za sztucznie rosnącym popytem generowanym przez "Bezpieczny kredyt 2 proc.".

Bankier.pl

Co ciekawe, sierpień był czwartym miesiącem z rzędu ze wzrostem liczby rozpoczynanych budów mieszkań przez deweloperów – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Nie ma jednak powodów do zadowolenia, bowiem w Polsce obecnie powstaje najmniej mieszkań i domów od kwietnia 2019 r.

5. Ceny paliw spadły poniżej 6 zł/l. Trwa „przedwyborcza” promocja

Na całkiem licznych stacjach benzynę Pb95 czy olej napędowy można zatankować za mniej niż 6 zł/l. Przez ostatni tydzień paliwa w Polsce mocno potaniały, co jest zasługą „przedwyborczej” promocji w rafineriach Orlenu.

Promocje na stacjach paliw prześledził Marcin Kaźmierczak w artykule pt. "Ekwilibrystyka na paliwie. Jak zapłacić mniej za pełen bak na powakacyjnych promocjach". Zapraszamy także do udziału w sondzie – "Cudów na Orlenie ciąg dalszy. Do jakich cen dobijemy przed wyborami?".

6. Zatrudnienie zaczęło spadać, a płace stanęły w miejscu

Statystyki za sierpień pokazały wyraźny spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Płace wciąż były wyraźnie wyższe niż rok temu, ale od marca już prawie nie rosną. To jednak pozwala na realny wzrost wynagrodzeń w ujęciu rocznym.

Zaś na początku tygodnia Narodowy Bank Polski opublikował raport, z którego wynika, że ponad dwa razy więcej zarabiali Polacy pracujący w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Niderlandach od rodaków wykonujących swoje obowiązki w kraju.

7. Polski przemysł wciąż pod kreską. To efekt "mizernego popytu krajowego"

Polski przemysł wciąż notuje regres – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Odczyt za sierpień pokazał siódmy z rzędu miesiąc ujemnej dynamiki rocznej. W ujęciu miesięcznym jednak odnotowano wzrost. Spośród wszystkich działów przemysłu najwięcej spadło wydobycie węgla i produkcja metali.

Bankier.pl

8. Recesja puka do bram Europy. Potwierdzają to wstępne odczyty PMI za wrzesień

Wstępne odczyty PMI za wrzesień potwierdzają recesyjny kurs w strefie euro. Europejski przemysł znajduje się w głębokim kryzysie i powoli dołącza do niego sektor usługowy. Niepokoi zwłaszcza szybkie tempo spadku nowych zamówień.

9. KNF wraca do „afery” EC Będzin. Jest zawiadomienie do prokuratury

Zgodnie z zapowiedzią KNF opublikowała przed sesją komunikat w sprawie handlu akcjami EC Będzin. Notowania tej przynoszącej ogromne straty i zadłużonej na kilkaset milionów złotych elektrociepłowni w ciągu kilku tygodni czerwca i lipca wzrosły o 2800 proc. Teraz KNF informuje, że doszło do nieuprawnionego ujawnienia informacji poufnych, ale nie ma dowodów na ich wykorzystanie.

Bankier.pl

To niejedyna sprawa, jaką zajmuje się KNF. Urząd został zasypany skargami od inwestorów w sprawie ściągnięcia z giełdy Kernela. Czas postępowania przekroczył już 4 miesiące, ale KNF informuje Bankier.pl, że jest w tej sprawie zależny od luksemburskiego nadzorcy rynku kapitałowego.

10. Polski konsument zaczyna kupować więcej. Zaskakujące dane ze sklepów

Co prawda w sierpniu realna sprzedaż detaliczna wciąż była niższa niż rok temu, ale wyraźnie podniosła się względem poprzedniego miesiąca. Ekonomiści byli przygotowani na mniej optymistyczny scenariusz.

11. SEC przegrywa potyczkę z Binance.US. Sądowi wystarczył dzień

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) próbowała wykonać kolejny ruch przeciwko amerykańskiemu oddziałowi Binance – największej giełdy kryptowalut świata. Sąd odrzucił najnowszy wniosek regulatora dzień po jego otrzymaniu.

CCData

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *