Przestarzała infrastruktura jest największą barierą wdrożenia generatywnej sztucznej inteligencji – uważa 90 proc. firm uczestniczących w opublikowanym badaniu NTT DATA. Niemal wszystkie przedsiębiorstwa spodziewają się wpływu GenAI na procesy biznesowe.
Jak wynika z badania, 90 proc. badanych firm za największe ograniczenie w implementacji i rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) uważa przestarzałą infrastrukturę IT. Na potrzebę rozwoju wewnętrznych umiejętności GenAI wskazuje 64 proc. firm, a 57 proc. – na konieczność pozyskiwania i analizowania czystych, różnorodnych danych – poinformowano w komunikacie nt. badania.
Dodano, że 97 proc. spośród przebadanych dyrektorów spodziewa się realnego wpływu generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) na procesy biznesowe w ich firmach. Z tego względu 99 proc. z nich planuje dalsze inwestycje w rozwój tej technologii. Przekazano również, że 2/3 firm chce w ciągu dwóch najbliższych lat znacząco zwiększyć budżety na GenAI. Natomiast 83 proc. zapytanych przedsiębiorstw przyznało, że posiada strategię w zakresie GenAI, a 49 proc. musi jeszcze w pełni dostosować ją do ogólnych celów biznesowych.
"Każda branża ma swoją specyfikę, ale niektóre motywacje są zbieżne. (…) Są też pewne wyróżniki, specyficzne dla danej branży. Przykładowo, firmy motoryzacyjne priorytetowo traktują kontrolę jakości, ocenę ryzyka i automatyzację, podczas gdy sektory: bankowy i inwestycyjny koncentrują się na zarządzaniu ryzykiem i wykrywaniu oszustw" – ocenił Łukasz Jęczmiński z NTT DATA, cytowany w komunikacie.
Pracownicy nie są gotowi na AI, ale przedsiębiorcy już się szykują
Przedsiębiorstwa przyznają, że pracownicy nie mają odpowiednich umiejętności, by w pełni wykorzystać generatywną sztuczną inteligencję. Jednocześnie prawie 80 proc. respondentów przyznało, że już utworzyło lub buduje zespoły ekspertów GenAI w swojej firmie.
W komunikacie zwrócono uwagę, że do rozwoju AI konieczne będą nie tylko nowe kompetencje, ale i nowoczesna infrastruktura IT.
"Szybki rozwój AI zmienia charakterystykę obciążeń energetycznych, a to wprost odbija się na wymaganiach względem data center. O ile typowa szafa złożona z klasycznych serwerów wymaga kilku kW mocy, a większe, dedykowane do zastosowań chmurowych szafy serwerowe to rząd 20 kW, tak w przypadku AI mówimy o co najmniej kilkukrotnym skoku gęstości mocy" – stwierdził Wojciech Stramski, cytowany w publikacji.
Badanie "Global GenAI Report: How organizations are mastering their GenAI destiny in 2025" zostało przeprowadzone w 2024 r. wśród 2 tys. 307 decydentów z 34 krajów. Dodano, że chodzi o wpływowe osoby zajmujące się GenAI, głównie z dużych przedsiębiorstw, pracujące na stanowiskach kierowniczych. Reprezentowali oni 12 sektorów – automotive, bakowość i inwestycje, energetykę i użyteczność publiczną, healthcare, szkolnictwo wyższe i badania, ubezpieczenia, nauki przyrodnicze i farmację, logistykę i transport, przemysł, sektor publiczny i rządowy, handel i dobra szybkozbywalne oraz telekomunikację, media i technologie.
Dane zostały zebrane za pomocą kwestionariusza internetowego, który uczestnicy wypełniali we wrześniu i październiku 2024 r. Badanie przeprowadziła na zlecenie NTT DATA agencja Jigsaw Research. (PAP)
bpk/ pad/